Bezpieczne składowanie blachy dachowej
Nie zawsze możemy przystąpić do instalacji blachy dachowej od razu po jej zakupieniu. Najczęstszym powodem opóźnienia prac dekarskich są nieodpowiednie warunki atmosferyczne. Żeby zabezpieczyć kupioną blachę przed uszkodzeniami, musimy ją odpowiednio przechowywać chroniąc przed zamoczeniem i urazami mechanicznymi.
Ofoliowane pakiety blachy powinny być składowane w pomieszczeniach suchych i przewiewnych, nie bezpośrednio na podłożu tylko na podporach o szerokości min. 10 cm i wysokości 20 cm. Żeby blacha się nie powyginała, odległość pomiędzy podporami nie może być większa niż jeden metr. Jeśli dysponujemy małą powierzchnią magazynową, możemy składować paczki z blachą jedna na drugiej – maksymalnie po trzy paczki – poszczególne warstwy powinny być przełożone listwami.
Ważne jest, żeby chronić arkusze blachy przed zamoczeniem, ponieważ może one doprowadzić do korozji. Paczek nie należy obciążać dodatkowymi przedmiotami i w żadnym wypadku nie można po nich chodzić.
Jeżeli nie dysponujemy specjalnym pomieszczeniem magazynowym, arkusze tymczasowo mogą znajdować się na świeżym powietrzu, wówczas musimy jedna pamiętać, aby zostały właściwie przykryte i rozmieszczone w sposób umożliwiający ich odpowiednią wentylacje. Oczywiście nie należy składować ich bezpośrednio na gruncie, aby uniknąć zabrudzeń i zawilgocenia.
Blacha dachowa może być przechowywana do sześciu miesięcy od daty wyprodukowania, pod warunkiem usunięcia z pakietów folii i przełożenia arkuszy blachy listwami, dzięki czemu będzie zapewniony dopływ powietrza do wierzchniej powłoki każdego arkusza. Pakiety zabezpieczone folią mogą być składowane nie dłużej nić przez miesiąc od daty produkcji. Jeżeli blacha jest dodatkowo zabezpieczona specjalną przezroczysta folią ochronną, powinno się ją usunąć w ciągu dwóch tygodni od dostawy. Niedotrzymanie tego terminu może spowodować problemy z usunięciem zabezpieczenia.