BUDOWA I REMONT

Jakie wybrać drzwi do mieszkania w bloku

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku mają za zadanie chronić nie tylko przed włamywaczami, ale także przed hałasem i zapachami z klatki schodowej. W artykule podpowiemy: jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę, żeby w naszym mieszkaniu było ciepło, cicho, a przede wszystkim bezpiecznie?

drzwi wewnątrzklatkowe
Drzwi wewnątrzklatkowe (źródło: nomi.pl)

Ochrona termiczna

Na korytarzu panują przeciągi, dlatego drzwi wewnątrzklatkowe powinny stanowić skuteczną zaporę przed przenikaniem zimnego powietrza do mieszkania. O stopniu ochrony termicznej drzwi informuje współczynnik przenikania ciepła U – im jest niższy, tym mniejsze są straty ciepła. Polskie prawo budowlane dopuszcza stosowanie w budownictwie drzwi o współczynniku U ≤ 2,6 W/(m2*K), co jest jednak parametrem dość wysokim, dlatego zalecane jest, aby współczynnik był niższy niż 2 W/(m2*K).

Kupując drzwi wewnątrzklatkowe warto również zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. próg z przekładką termiczną, dodatkowo ograniczający straty ciepła, czy uszczelki – podwójne, a w strefie progowej – potrójne.

Dźwiękoszczelność

Uszczelki zapewniają drzwiom szczelności i ograniczają przenikanie do wnętrza odgłosów i zapachów z klatki schodowej. Jednak same uszczelki nie zagwarantują nam komfortu ciszy w mieszkaniu, dlatego w trakcie zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną drzwi wyrażaną w decybelach za pomocą współczynnika Rw. Im wyższy współczynnik tym lepiej.

Wskazane jest, żeby drzwi wewnątrzklatkowe miały współczynnik Rw nie niższy niż 28 dB. Miejmy świadomość, że każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenia hałasu.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Dla własnej wygody, nie powinniśmy kupować licznych zabezpieczeń, tylko zdecydować się na jeden zamek wielopunktowy. Dodatkowo od wewnątrz warto zastosować zasuwnicę wielopunktową wzmacniającą ryglowanie. Innymi stosowanymi zabezpieczeniami są bolce antywłamaniowe montowane od strony zawiasów lub odpowiednia konstrukcja połączenia skrzydła z ościeżnicą – tzw. wręg antywyważeniowy.

Drzwi antywłamaniowe mają specjalną konstrukcję, która zabezpiecza je przed próbami włamania. Odporność na włamanie określona jest w sześciostopniowej skali. Drzwi klas 1-3 mają zabezpieczyć mieszkanie przed włamywaczem przypadkowym, natomiast drzwi klas 4-6 powinny oprzeć się nawet przed atakiem specjalisty.

Wielkość drzwi

Drzwi wewnątrzklatkowe powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. Jeżeli zdecydujemy się na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe, szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.

Na koniec powinniśmy pamiętać, że drzwi na klatce schodowej stanową część jej kompozycji stylistycznej, dlatego warto dopasować je kolorystycznie z wejściami do innych lokali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *