Co to jest kogeneracja?
Wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w najefektywniejszy możliwy sposób to kogeneracja. Chodzi o to, żeby wytworzyć ciepło i energię w jednym procesie technologicznym, czyli w tzw. skojarzeniu. Istotą procesu jest większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w substancjach (paliwach), z których produkuje się energię elektryczną i ciepło.
Unia Europejska popiera ten sposób produkcji głównie ze względu na fakt, że wiąże się on z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla raz wszystkich innych szkodliwych dla człowieka i środowiska naturalnego substancji. Skojarzony system wytwarzania energii to mniejsze zużycie węgla, a co za tym idzie mniejsza emisja dwutlenku siarki, tlenków azotu czy gazów cieplarnianych.
Kogeneracja – oszczędzanie energii
Systemy skojarzone to ponad 30% większa efektywność w stosunku do systemów rozdzielnych. Straty w przypadku kogeneracji sięgają 10%, podczas gdy w systemach rozdzielnych sięgają one aż 80%. Wiąże się to z faktem, że w elektrowniach kondensacyjnych ciepło odprowadzane jest do otoczenia jako produkt uboczny. Natomiast ciepło z kogeneracji używane jest do ogrzewania budynków.
Przeprowadzenie audytu energetycznego
Chcąc wybrać optymalne rozwiązanie techniczne warto zlecić audyt energetyczny. Podobnie gdy planujemy termomodernizację budynku. Oszczędzanie energii wymaga całkowitej lub częściowej zmiany źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Efektywność energetyczna to oszczędność pieniędzy i znaczne zyski dla środowiska.