Jak działa kondensacja w ogrzewaniu?
Energia jest czymś co wymaga od nas surowca. Zwłaszcza jeśli chodzi o energię cieplną, która ma ogrzewać nasze domy. Jak dobrze wiemy w przyrodzie nic nie ginie. I nawet uwolniona energia nie powinna znikać bezpowrotnie. Na dobrą sprawę można by korzystać z niej wielokrotnie. Obecnie standardowe piece oferują tylko jedno zastosowanie raz uzyskanej energii. Kotły kondensacyjne pozwalają odzyskać część straconej energii wykorzystując ją drugi raz. Takie podejście gwarantuje może zagwarantować nawet dwukrotnie niższe koszty wykorzystania opału.
Zagadnienia techniczne bez przynudzania
Na pierwszy rzut oka kocioł nie wygląda jakoś inaczej, od tego gazowego. Cała magia ekologii i oszczędności tego urządzenia tkwi w tak zwanym wymienniku kondensacyjnym. Specjaliści mogą używać innych nazw, ale ja posłużę się właśnie tą. Wewnątrz tego urządzenia mają miejsce procesy takie jak skraplanie pary wodnej procesu spalania oraz redukcja temperatury. Oprócz tego mamy nowoczesny palnik bezpłomieniowy oraz układ kontrolujący spalanie przy pracy kotła. Proces kondensacji czyli skroplenie wody zawartej w spalinach pozwala uzyskać nieco więcej temperatury do ogrzewania.
W kwestii technicznej należy dodać, że nowoczesne kotły wykorzystujące zjawisko kondensacji są sprawniejsze i jak się okazuje bardzo żywotne w porównaniu ze standardem. Mimo iż we wnętrzu zachodzą procesy z udziałem żrących substancji nie niszczą się tak szybko. Ich wyższa cena wiąże się z wysokiej jakości materiałami odpornymi na korozję umieszczonymi we wnętrzu.
Opłaca się czy nie?
Każdy z producentów kotłów kondensacyjnych podaje inne wartości jakie generuje to urządzenie. Niektórzy mówią o 30% więcej energii i tym samym oszczędności. Inni zwykle nie przekraczają 20%. Oznacza, to że wcześniej wspomniane 50% oszczędności jest nieco przesadzoną prognozą. Ale okazuje się, że nawet 20-30 procentowa oszczędność na surowcu energetycznym daje niemały zastrzyk gotówki. Sam gaz jako surowiec o wysokim stopniu spalania, który praktycznie się nie marnotrawi pozwala mocno oszczędzić. Dbanie o środowisko z ekologicznym kotłem jest dobrym chwytem marketingowym. Oczywiście jestem za tym i popieram wymianę starych urządzeń grzewczych na te przyjazne środowisku. Ale główną motywacją do zakupu jest długie życie urządzenia, które w miarę szybko (2-4 lata) będzie w stanie zwrócić nam koszty zakupu przy ogrzewaniu domu.
Wiecej informacji o rodzajach i własciwościach piecy i kotłów kondensacyjnych znajdziesz na stronie: www.junkers.pl.