Ostróżki ogrodowe
Ostróżki należą do najokazalszych i najpiękniejszych bylin. Najczęściej jest uprawiana ostróżka ogrodowa Delphinium cultorum. Rośliny tego gatunku, osiągając wysokość 100-200 cm, należą do najwyższych bylin ogrodowych. Ich kwiaty, pojedyncze lub pełne, mające charakterystyczną ostrogę, są zebrane w okazałe, groniaste kwiatostany (czasem rozgałęziające się w dolnej części), których długość dochodzi do 100 cm. Kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, białe, wszystkie w różnych odcieniach, ale i dwubarwne. Ostróżki kwitną na początku lata, a po przycięciu powtórnie jesienią.
Wymagania i zabiegi pielęgnacyjne
Wszystkie odmiany mieszańcowe ostróżki ogrodowej wymagają gleby głęboko uprawionej, pulchnej i w okresie wegetacji umiarkowanie wilgotnej. Najlepiej rosną na glebie żyznej, próchnicznej i niekwaśnej. Rośliny nawozimy wiosną nawozami wieloskładnikowymi, ale uważajmy, by dawki nawozów nie były zbyt wysokie. Ostróżkom odpowiada stanowisko słoneczne, lekko ocienione. W cieniu rośliny są wybujałe i kwitną bardzo słabo lub nawet wcale.
Odmiany bardzo wysokie, tworzące okazałe kwiatostany, musimy podwiązywać (palikować), bo pędy pod wpływem wiatru i deszczu kładą się. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie przekwitłych pędów na wysokość 15 cm nad ziemią, by wyrosły nowe pędy i rośliny znów zakwitły. To drugie kwitnienie, we wrześniu, choć słabsze, jest również efektowne. Ostróżki nie wymagają zabezpieczenia na zimę.
Zastosowanie i rozmnażanie
Ostróżki sadzimy pojedynczo lub w niewielkich grupach (po 2-3 sztuki) na rabatach bylinowych. Dobrze wyglądają w towarzystwie wysokich dzwonków wieloletnich, firletki chalcedońskiej, złocienia wielkiego, liliowców. Efektownie prezentują się na tle białych lub różowych róż i innych pnączy. Sadzimy je też wzdłuż ogrodzeń i w grupach na trawniku (wykorzystując jedną lub kilka odmian). Na rabaty nadają się odmiany z grupy Elatum i Belladonna. Ostróżki, a szczególnie odmiany z grupy Pacific, uprawia się też na kwiat cięty. Pędy ścinamy, kiedy jedna trzecia lub połowa kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta. Możemy je też suszyć i wykorzystywać do układania pięknych kompozycji.
Odmiany z grupy Pacific rozmnażamy przez wysiew nasion od listopada do maja w szklarni (amatorsko w domu). Odmiany z grupy Belladonna i Elatum rozmnażamy przez podział roślin wczesną wiosną lub jesienią oraz za pomocą sadzonek wierzchołkowych.