Trzy drogi do ekologicznego ogrzania domu
Nie wierzcie w bajki o końcu zim w Polsce. Bardzo możliwe, że w ciągu 5-10 lat klimat zmieni się dosyć znacznie. W tym czasie standardowa zima w naszej części świata może przypominać tą z zachodniej Europy gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Ale czy to wystarczy by rezygnować z ogrzewania? Polska to nie Floryda, chociaż jak pokazał ten rok nawet w tym ciepłym Stanie USA potrafi spaść trochę śniegu. Zamiast biadolić nad regularnymi zakupami węgla czy opłatami za centralne ogrzewanie czas pomyśleć nad nowymi formami ekologicznego i taniego ogrzewania domu.
Kondensacja opłacalna w nowych domach
Moda na zmianę starych metod ogrzewani na nowe jest dobra pod warunkiem, że zastosujemy ją w nowym domu. Zmiana wysłużonego pieca na nowy o innej technologii nie zwróci się nawet po 2-3 latach pracy. Na to trzeba dużo więcej czasu. Dlatego montaż kotła kondensacyjnego polecany jest w nowo budowanych domach. Wtedy można realnie myśleć o 200-300 złotych oszczędności w okresie grzewczym. Oczywiście mogą być to wyższe sumy w zależności od tego jak surowa będzie zima. Kondensacja wykorzystuje gaz ziemny efektywniej niż standardowy piec węgiel czy drzewo. Jedyną wadą tej technologii jest odpad kondensacyjny, który wymaga usuwania. Najlepiej jest wlewać go do kanalizacji. To trochę jak z popiołem powstającym z węgla i drzewa przy ogrzewaniu tradycyjnym.
Standardowy kocioł gazowy to dobry wybór
Nawet jeżeli nie macie funduszy na droższe kotły kondensacyjne nie musicie przejmować się wysokimi rachunkami grzewczymi. Jeżeli wybraliście gaz na swój główny surowiec w dalszym ciągu zapłacicie mniej niż za opał w postaci stałej. A standardowy kocioł gazowy zapewni Ci stabilną i cichą pracę. Jest na rynku od wielu lat i nawet w wersji „super” wychodzi taniej niż niejeden piec nowej technologii. Przyznam, że lepiej zapłacić więcej za solidne części żeliwne o dłuższym cyklu życia. Bezpieczeństwo zapewni wam czujnik ciągu kominowego oraz grawitacyjne odprowadzanie spalin. Nie można porównać nowego kotła ze starymi urządzeniami, które powodują tyle tragedii swoją nieszczelnością. Tlenek węgla, wydzielany przy spalaniu, nadal jest przyczyna dziesiątków zgonów w całym roku – nowoczesne piecyki gazowe są wydajne, bezpieczne i szczelne.
Powietrze czy grunt? Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Teraz coś o droższej, ale za to najbardziej ekologicznej inwestycji w ogrzewanie waszego domu. Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza wymianę wyższej temperatury na niższą. Ten proces może odbywać się na różnych płaszczyznach. Początkowo popularne pompy gruntowe były jedyną możliwością na uzyskanie czystej energii. Zakopane głęboko pod ziemią urządzenie wymienia wyższa temperaturę gruntową na niższa z pomieszczenia. Przez okrągły rok kilka metrów pod ziemią jest dodatnia temperatura. Jest to więc energia stała i darmowa. Drugi rodzaj pompy powietrznej (wlotowej) wymaga już instalacji mechanicznej wentylacji. To urządzenie jest w stanie zapewnić kilka dodatkowych stopni do tradycyjnej formy ogrzewania lub posłużyć jako podgrzewacz do wody zamiast elektrycznego bojlera.