Mikroinstalacja wiatrowa on-grid z magazynem energii
Proponowana przez nas domowa turbina wiatrowa to idealne rozwiązanie dla osób posiadających kawałek otwartego terenu poza miastem. Nie potrzebujesz dużo miejsca – turbiny wiatrowe można dziś zainstalować niemal wszędzie. Zanim jednak zdecydujesz się na to, pamiętaj by dowiedzieć się jak najwięcej o warunkach pogodowych w miejscu twojego zamieszkania. Nie ma miejsc w pełni bezwietrznych – nawet w najgorszym przypadku turbina wystarczy do zasilania oświetlenia ogrodu czy kilku urządzeń RTV.
Nowoczesne układy turbin wykorzystują zaawansowane technologie i pracują w bardzo zmiennym środowisku, przy różnych kierunkach wiatru. Domowa instalacja, jeśli się na nią zdecydujesz, będzie wyposażona w systemy monitorujące jej pracę przez 24 godziny na dobę. To tak zwane układy „inteligentne”, nadzorujące nie tylko wydajność i optymalne warunki pracy, ale i bezpieczeństwo całej instalacji. Co więcej – dzięki łączności satelitarnej praca turbiny jest śledzone w czasie rzeczywistym przez serwisanta. Gwarantuje to nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej.
Energia wiatrowa
Jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Pod względem fizycznym jej pozyskiwanie jest prostsze niż w przypadku energii słonecznej. Ogólna zasada wytwarzania energii jest to działanie prądnicy: gdy wiatr trafia na opór w formie łopaty wiatraka, jego energia zamieniana jest na pracę mechaniczną ruchu obrotowego wirnika, a ta z kolei jest przenoszona za pomocą przekładni do generatora, który przekształca ją w prąd.Energia wiatrowa jest tak naprawdę przeobrażoną formą energii światła Słońca i powstaje na skutek pojawiania się różnic temperatur mas powietrza przy nierównomiernym nagrzewaniu się powierzchni Ziemi – to wtedy właśnie wieje wiatr. Ludzkość wykorzystuje to zjawisko już od setek lat – pierwsze wiatraki były drewniane i służyły głównie do mielenia zbóż. Dziś technologia jest tak zaawansowana, że nawet małe turbiny wiatrowe są w stanie odzyskiwać energię kinetyczną wiatru z wydajnością sięgającą kilkadziesiąt procent. A co więcej – tak pozyskaną energię możemy spożytkować dowolnie – nie tylko mechanicznie, ale również – po jej transformacji – do ogrzewania, oświetlania, czy zasilania komputerów.