Telewizor do pokoju dziecka – Do gier, bajek i muzyki
Nad telewizją wiszą czarne chmury. Natomiast internet rośnie w siłę dzięki zmianie pokoleniowej, która za około 25 lat powinna niemal całkowicie wyprzeć stare medium informacji i rozrywki. Zanim do tego dojdzie telewizory, będą głównym urządzeniem, na którym obejrzymy wiadomości z TVP, mecz z Eurosportu i codzienną operę mydlaną na Polsacie. Dla dzieci telewizja jako medium rozrywkowe prawie nie istnieje. Natomiast telewizor służy głównie do wyświetlania gier. Młodzież korzysta z niego w szerszym zakresie, pod warunkiem, że ma funkcję SMART i abonament telewizji satelitarnej.
Pierwszy telewizor dla samodzielnego malucha
Dzieci dorastają coraz szybciej i już w pierwszych latach życia adaptują nowe technologie. Gdy ja w wieku 8 lat dopiero uczyłem się obsługi telewizora i wideo na kasety VHS, syn mojej siostry potrafił obsługiwać wszystkie funkcje komputera i całkiem szybko pisać na klawiaturze. Wiek sześciu lat to dobry czas by w pokoju malucha pojawił się pierwszy telewizor. Biorąc pod uwagę wymagania i rozsądny budżet, jego specyfikacja powinna być prosta a rozdzielczość optymalna do oglądania z odległości 1,5-2 metrów. W kwocie zamykającej się w 600 złotych oferowane są telewizory o rozdzielczości Full HD i ekranie 21,5-22-calowym. Odświeżanie utrzymane w 50 Hz jest adekwatne do ceny. Chociaż udało mi się namierzyć telewizor firmy Thomson, posiadający aż 200 Hz odświeżania ruchu w tej cenie. Dopłacając nie więcej niż 100 złotych, kupimy telewizor LED o ekranach 24-calowych i rozdzielczości HD Ready. Obie opcje mieszczą się w granicach przyzwoitości. Czasy się zmieniają i mój pierwszy czarno-biały telewizor kineskopowy o 12 calach brzmi teraz jak archaizm.
Uniwersalne 32-cale
Nie tak dawno 32- cale w telewizorach było marzeniem i dumą każdego salonu. Obecnie można zarzucić jej przywiązanie do przestarzałej rozdzielczości HD Ready, która przykleiła się jak rzep do tej cyferki. Znalezienie telewizora Full HD o dobrych parametrach w kwocie poniżej 800 złotych i 32 calach to kwestia codziennego szukania promocji w sklepach internetowych. Jeżeli uda wam się taki model trafić w cenie poniżej 999 złotych powinniście brać go w ciemno. Pełne HD przy 32- calach i odległości oglądania nie mniejszej niż 1,5 metra pozwala komfortowo przeżywać efekty specjalne widowiskowych filmów, a także grać na konsoli Playstation 4 lub Xbox One, bez uczucia pikselowej żenady. Przy takich parametrach, urządzenie nie pobiera więcej niż 31 W mocy podczas pracy i 0,3 W w czasie czuwania.
A może znalazłoby się coś większego?
Jeżeli budżet rodziców pozwala to wydanie więcej niż 1000 złotych na telewizor, przełoży się tylko na jego rozmiar i ewentualną funkcję SMART TV, która niekoniecznie jest mile widziana u konserwatywnych opiekunów. Co za dużo internetu, to nie zdrowo. Chińczycy trafili w dużą lukę, jaką zostawiły telewizory 32-cale Full HD i 40-calowe pełne HD. Różnica w cenie wynosi nawet 200 złotych między modelami. Natomiast marki takie jak Lin i japoński Sharp oferują tanie modele o konkretnym rozmiarze 40-cali do średniego pokoju dziecka. Klatki na sekundę osiągają w nich okrągłą setkę a ilość wejść USB i HDMI zadowoli młodziaka, który podłącza do niego próżne urządzenia multimedialne – w tym komputer i konsole.