Nieruchomości z dala od centrum miasta
Tegoroczna zima odkryła mroczny sekret dużych polskich miast. Smog spowodowany spalinami aut oraz niewłaściwym opalaniem węgla w kotłach węglowych w połączeniu z niską temperaturą i brakiem wiatru uwidocznił zanieczyszczenie powietrza. Czy taki stan rzeczy ma wpływ na przyszłe wybory ludzi zmieniających miejsce zamieszkania? Czy tendencja przenoszenia się z wiosek do dużych miast zostanie utrzymana?
Mieszkania w mieście pod warunkiem dobrej lokalizacji
Życie w mieście pełnym smogu to problem sezonowy. Przynajmniej tak wygląda sytuacja w Polsce, gdzie stężenie niebezpiecznych substancji jest znacznie mniejsze niż w Chinach czy Dubaju. Szukając sobie miejsca do zamieszkania w centrum miasta, zwracamy uwagę nie tylko na ceny i dokładną lokalizację, ale również na wygodny transport i instytucje pierwszej potrzeby. W Warszawie ogłoszenia nieruchomości znajdujących się w pobliżu metra znikają w mgnieniu oka. Dostęp do metra znacznie usprawnia przemieszczanie się po mieście. W przypadku Krakowa, Wrocławia oraz innych dużych miast stawia się bardziej na tramwaje i komunikację autobusową. Drugim ważnym czynnikiem okazują się tereny zielone. Blisko położony park lub chociażby mały skwer sprawia, że młode małżeństwa i osoby starsze szybciej decydują się na zakup lub wynajem nieruchomości.
Czy na obrzeżach miasta jest lepiej?
Serwisy gromadzące ogólnopolskie ogłoszenia mieszkaniowe, takie jak homla potwierdzają, że na obrzeżach miast bardziej opłaca się wynajem pokoju ze współlokatorami. Domki jednorodzinne utrzymują stałą cenę. Bardziej opłaca się kupić działkę budowlaną i samemu postawić tani domek parterowy. Brak ośrodków kultury, gastronomii, administracji i szkół w odległości do 2 kilometrów ma niebagatelny wpływ na ceny wynajmu mieszkania i stancji. A co ze smogiem i innymi niedogodnościami? Stare kotły węglowe oraz nieodpowiednia technika palenia przy użyciu węgla i drewna jest równie szkodliwa dla środowiska co spaliny samochodowe i elektrociepłownie. Jednak w przeciwieństwie do centrów miast zaludnienie i ogólna ilość spalin jest mniejsza. To sprawia, że osiedla oddalone od centrum są w dłuższej perspektywie zdrowsze dla mieszkańców.
Zmiany klimatyczne i rozwój przemysłowy dotyka przede wszystkim duże miasta. Są to zmiany negatywnie wpływające na komfort życia. Dla mieszkańców Warszawy czy Krakowa ważniejsza jest koniunktura gospodarcza, która wpływa na lepsze zarobki w przeciwieństwie do wskaźników zanieczyszczenia powietrza. Gdy zarabiamy lepiej, możemy poświęcić więcej pieniędzy na podbudowanie swojego zdrowia. Mało kto myśli w ten sposób. Przynajmniej do czasu.