Trawy ozdobne
Mają długie, wąskie liście. Ich źdźbła zwieńczone są niepozornymi kwiatami zebranymi w kłosy lub wiechy. Porusza je najlżejszy podmuch wiatru. Przyzwyczailiśmy się, że z trawy robimy trawniki. O zielone kobierce dbamy, kosząc je, grabiąc, napowietrzając. Używamy do tego różnych sprzętów typu aeratory, kosiarki elektryczne (sprawdź) czy wertykulatory. Tymczasem istnieje wiele gatunków i odmian, które będą godnie prezentować się na najbardziej wyszukanych rabatach.
Ogród naturalistyczny
Nieregularne, falujące rabaty, swobodnie przenikające się rośliny, gdzieniegdzie rozrzucone głazy – dla traw jest to wymarzone miejsce. Ogród naturalistyczny może się wręcz składać z samych traw. Skoro ma być zbliżony do natury, preferujemy w nim trawy krajowe lub zbliżone do nich wyglądem.
W piaszczystych miejscach zagnieździ się niziutka, srebrzysta szczotlicha siwa i kostrzewa owcza. Na piaskach bardzo dobrze rośnie ekspansywna, niebieska wydmuchrzyca piaskowa. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Jest bardzo wytrzymała i mrozoodporna. Wolne miejsca pomiędzy kamieniami, w lekkim półcieniu, wypełnią ciemnozielone kępy kostrzewy miotlastej (niedźwiedzie futro). Na większych przestrzeniach świetnie prezentuje się śmiałek darniowy, trzcinnik piaskowy, a także rajgras wyniosły, lubiący i cień, i słońce. W podmokłych miejscach lub na brzegu stawu szybko rozrośnie się manna mielec oraz okazała spartyna sercowata (ozdobna także zimą). Obok nich można posadzić rośliny strefy bagiennej, jak pałkę, tatarak, łączeń baldaszkowy.
W ogrodzie rustykalnym, czyli po prostu w ogródku w stylu wiejskim, dobrze prezentować się będzie drżączka i dmuszek jajowaty, dorastające do 40 cm. Mogą one z powodzeniem uzupełniać wielobarwne rabaty przy chatach, pełne nagietków, begonii, miesiącznicy, malw, jeżówek, ostróżek, floksów i rudbekii.