OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Rodzaje gleb

Typy glebGleby kwaśne czy zasadowe? Bogate czy ubogie w składniki mineralne? Zawierające więcej wapnia czy azotu? Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w ogrodzie, musimy wiedzieć, jakich składników w podłożu jest za mało, a jakie występują w odpowiedniej ilości lub w nadmiarze. Warto też zmierzyć pH gleby. Wytrawni ogrodnicy potrafią określić rodzaj gleby na podstawie roślin, jakie na niej rosną. Niektóre rośliny bowiem pojawiają sie tylko na podłożu określonego typu.

Typy gleb

  • Gleba próchniczna
Humus
Gleba próchniczna

Każdy ogrodnik marzy o żyznym i bogatym w składniki odżywcze podłożu dla roślin. Niestety, najczęściej tak dobra gleba jest wynikiem naszej pracy, a nie prezentem od natury. Ci, którym się poszczęściło, z łatwością rozpoznają ją w swoim ogrodzie nie tylko po cechach fizycznych, ale też dlatego, że rośliny (w tym również chwasty) bujnie na niej rosną. Do roślin wskaźnikowych, pojawiających się na glebie próchnicznej należy konwalijka dwulistna, rosnąca głównie w lasach, w których próchnica powstaje wskutek rozkładu igliwia oraz liści opadających z drzew. Inną rośliną wskaźnikową gleby próchnicznej jest przytulia wonna, zwana także marzanką wonną. Do częściej spotykanych w ogrodzie chwastów wskazujących na ten rodzaj żyznego podłoża należą dymnica pospolita oraz komosa jadalna.

  • Gleba ilasta

W stanie surowym nie jest najlepszym podłożem dla większości roślin. Jednak są gatunki, które preferują właśnie ten rodzaj gleby. Należą do nich: glistnik jaskółcze ziele, jaskier rozłogowy i osróżeczka polna.

  • Gleba gliniasta
Glina
Gleba gliniasta

O tym, że w naszym ogrodzie mamy glebę ciężką, gliniastą, świadczy występowanie łopianu większego, gorczycy polnej, szałwi łąkowej i łobody rozłożystej. Te rośliny wymagają właśnie takiego rodzaju podłoża. N glebie gliniastej mogą też pojawić się inne chwasty, np. szczaw kędzierzawy, bylica pospolita, mlecz kolczasty i podbiał pospolity.

  • Gleba piaszczysta

Gleba piaszczysta to zmora wielu ogrodów w Polsce. Dobrze uprawiona stanowi świetne podłoże dla roślin ogrodowych. Nie trzeba jednak niczego do niej dodawać, by dobrze czuły się na niej dziko rosnące rośliny, takie jak: bodziszek drobny, przepiękny ślaz zaniedbany, fiołek polny czy złocień polny.