Architektura ogrodowa OGRÓD werandy i balkony

Projektowanie tarasu

TarasUmiejętnie zaprojektowany i starannie wykonany może stać się ulubionym miejscem wypoczynku. Taras zaprojektowany i urządzony konsekwentnie w jednym wybranym stylu, będzie przytulnym miejscem zachęcającym do odpoczynku i spotkań. Z jednej strony taras może stanowić poszerzenie wnętrza budynku, z drugiej zaś jest integralnym elementem ogrodu. W związku z tym powinien nawiązywać formą, stylem, konstrukcją, materiałem z jakiego został wykonany zarówno do budynku, jak i do ogrodu.

Materiały do budowy tarasu

Piękny taras
Nowoczesny taras; źródło: tarasy-projektowanie.pl.

Materiałem wykorzystywanym do budowy tarasów może być drewno, kamień, kostka betonowa, a rzadziej żwir (utwardzony). Zastosowanie wybranego materiału w różnych elementach dekoracji, w innych nawierzchniach ogrodowych (np. ścieżki) i w elementach małej architektury spowoduje, że całe założenie będzie cechowało się wysokimi walorami estetycznymi i harmonią.

Drewno świetnie komponuje się z otaczającą zielenią, pasuje do obiektów o różnej stylistyce: drewniane elementy mogą dobrze wpisywać się w przestrzeń tarasu zarówno o charakterze rustykalnym, jak i nowoczesnym. Wadą drewnianych tarasów jest ich ograniczona trwałość. Drewno nie jest w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych, jednak starannie zabezpieczone i konserwowane we właściwy sposób może przetrwać wiele lat.

Taras
Odpoczynek na tarasie; źródło: homebook.pl.

Kamień jest bardzo uniwersalny i w zależności od swojego wyglądu i rodzaju może pasować praktycznie do wszystkich stylów ogrodowych. Kamień naturalny, np. otoczaki, można zastosować na tarasie w ogrodzie naturalistycznym, a piaskowiec o nieregularnych kształtach zestawiony ze żwirem pasować będzie do stylu śródziemnomorskiego. Ale już płyty prasowane hydraulicznie mające gładką powierzchnię i płyty przypominające kamień z form odciskanych od matrycy oraz kostka betonowa będą dobrze się prezentować na tarasie w stylu nowoczesnym.

Proste w formie elementy betonowe imitujące kamień, tak popularne w stylu nowoczesnym, mogą być łączone z szarym kamieniem naturalnym i kostką granitową. Cegła klinkierowa, wystarczająco twarda, by mogła być wykorzystywana jako nawierzchnia tarasu, może być zastosowana w stylu rustykalnym, jeżeli będzie połączona z drewnem, natomiast zestawiona z ceramiką świetnie pasuje do tarasu śródziemnomorskiego.

Przeczytaj koniecznie:  Całoroczne pielęgnowanie trawników