OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Jak założyć bylinową rabatę?

Rabata z bylinNajlepszym czasem na założenie bylinowej rabaty jest wiosna. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, polegające na dokładnym jego odchwaszczeniu i spulchnieniu z domieszaniem kompostu. Zanim przystąpimy do sadzenia, powinniśmy na próbę rozłożyć rośliny na powierzchni gruntu, sprawdzając, czy dobrze się komponują. W ten sposób unikniemy błędów w nasadzeniu.

Bylinowa rabata

Rabata
Byliny na rabacie

Mniejsze byliny, jak pierwiosnki, bergenie czy zawciągi, należy zawsze sadzić w grupach liczących po kilka sztuk. O wiele większe byliny okazałe, jak liliowiec, mogą być sadzone pojedynczo, gdyż dzięki swym niemałym rozmiarom będą i tak dostatecznie wyeksponowane. Trzeba też dokładnie wyliczyć odstępy między roślinami, biorąc pod uwagę wymagania każdego gatunku względem ilości miejsca w obrębie bryły korzeniowej. Jeśli posadzimy byliny w zbyt dużych odstępach, na rabacie powstaną nieestetyczne luki. Gdy natomiast posadzimy je zbyt gęsto, nie będą w stanie rozwijać się tak okazale jak powinny. Ponadto gatunki silnie rosnące będą mocno zakłócać rozwój gatunków słabo rosnących.

Rabata
Rabata bylinowa

Po uwzględnieniu powyższych warunków , rośliny sadzimy do dołków na taką samą głębokość, na jakiej rosły wcześniej w skrzynkach lub doniczkach. Na koniec glebę ugniatamy, a rośliny obficie podlewamy tak, aby od samego początku miały ułatwiony rozwój. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż rabaty przybiorą pożądany wygląd. Może to trwać niekiedy dłużej niż myślimy, dlatego powinniśmy się uzbroić w cierpliwość.