Jak przygotować trawnik do zimy?
O trawnik dbamy nie tylko wiosną i latem, wykonując różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, ale także jesienią, by trawnik przygotować na zimowe mrozy. Zraszacze czy aerator można odstawić na bok. W okresie jesiennym bardziej przydadzą się grabie, odkurzacze do liści czy odpowiednie mieszanki nawozowe. O jakich czynnościach należy pamiętać, by nasz trawnik dobrze przezimował i ładnie prezentował się wczesną wiosną?
Przygotowanie trawnika do zimy
Jeśli chcemy, by darń dobrze zniosła zimowe chłody i wiosną trawnik szybko wrócił do formy, należy pamiętać o pięciu najważniejszych zabiegach. Poniższe czynności uchronią nasz trawnik przed wyblaknięciem, ubytkami, „łysymi plackami” czy nalotem grzybni.
- Nawożenie trawnika jesienią – właściwe stosowanie nawozów jesienią chroni trawę przed niskimi temperaturami. Od początku września eliminujemy nawożenie azotowe, które pobudza rośliny do wzrostu i wyhamowuje przejście w zimowy spoczynek. Wraz z początkiem września stosujemy nawożenie potasem i fosforem, które zwiększają odporność trawnika na mróz. Można zastosować mączki fosforytowe albo sól potasową. Przed nawożeniem trawnik przycinamy, a po rozrzuceniu nawozu podlewamy.
-
Ostatnie koszenie – przed zimą należy wykonać ostatnie koszenie. Kiedy najlepiej? To zależy od pogody. Zazwyczaj ostatnie koszenie jesienią wykonuje się w połowie października. Jeśli jednak jesień jest długo ciepła, zabieg można przełożyć na początek listopada. Trawę kosimy na wysokość około 4 cm. Zbyt krótko przycięta jest narażona na przemarzanie, a zbyt wysoko – na gnicie i rozwój patogenów.
- Grabienie liści – to bardzo ważna czynność pielęgnacyjna trawnika. Wilgotne liście pod warstwą śniegu odcinają dostęp tlenu do darni i powodują jej gnicie. Jeśli masz duży trawnik i grabienie zajmuje ci mnóstwo czasu, pomyśl o zakupie odkurzacza do liści z funkcją rozdrabniania. Odpadki w postaci resztek liści można kompostować.
- Zabezpieczenie trawnika przed kretami – krety są bardzo aktywne jesienią, kiedy to szukają larw i pędraków, ponieważ przygotowują się do zimy. By zniechęcić ich do wycieczek w rejony naszego trawnika, można poustawiać „odstraszacze”, np. w postaci butelek ponakładanych na paliki.
- Nawożenie organiczne obornikiem – warto je wykonać w połowie listopada, gdy trawa już przymarznie, szczególnie na trawnikach, które kosi się kosiarkami z pojemnikami na skoszoną trawę. Obornik rekompensuje brak licznych pierwiastków, których brakuje w nawozach mineralnych. Zbyt wczesne nawożenie obornikiem może pobudzić trawę do wzrostu. Stosujemy tylko obornik dobrze przekompostowany, rozrzucamy cienką warstwę na powierzchni zamarzniętej darni. Zabieg ten stosujemy rzadko – tylko raz na 3-4 lata. Nie stosujemy go, gdy na trawniku wiosną widać dużą aktywność kretów.
Piękno trawnika nie zapewnią latem same zraszacze ogrodowe (klik17nij), częste koszenie czy napowietrzanie. O trawnik trzeba dbać niemal cały rok, także późną jesienią.