RTV

Kamery cyfrowe – utrwalamy rodzinne wspomnienia

Popularność urządzeń do robienia zdjęć i nagrywania materiałów wideo znacznie wzrosła. Przystępne ceny oraz możliwości stworzenia własnego kanału z filmami na serwisie Youtube zachęciła zwłaszcza młode osoby do wybrania się do sklepu z RTV. Z nieco innych pobudek zakupem kamer i aparatów interesują się osoby starsze. Wśród moich znajomych dominuje powód nakręcenia i przechowania rodzinnych wspomnień czy to z pierwszych kroków stawianych przez dziecko czy wspólnych wakacji z najbliższymi.

kamera cyfrowa
źródło: Pinterest

Kwestia finansowa a funkcjonalność sprzętu

Na początku skupię się na kamerach dla mniej wymagających użytkowników. Jeżeli nie zależy wam na najnowszych obiektywach, ultra czystym obrazie oraz dźwięku jak z kinowego filmu jesteście w większości. Tak naprawdę niewiele tracicie nie wymagając od kamery tych wszystkich funkcji. Wydając około 800-1000 złotych na waszą pierwszą kamerę cyfrową otrzymujecie nagrywanie w jakości FullHD oraz całkiem niezłe zbliżenie razy 40. Wśród ciekawszych modeli z tej półki cenowej jest JVC Everio oraz Sony HDR. Nakręcicie nimi filmy w bardzo wysokiej jakości i z bardzo dobrym dźwiękiem. Jednak musicie pamiętać, że każde wyjście z kamerą w wietrzny dzień znacznie psuje jakość dźwięku. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup zewnętrznego mikrofonu ze specjalną włochatą końcówką. Jej zadaniem jest usuwanie szumów oraz wszelkich przegłosów spowodowanych ruchami powietrza prosto w mikrofon.

 Akcesoria w droższych kamerach cyfrowych

kamera JVC
źródło: Pinterest

Funkcjonalność sprzętu a nawet jego parametry idą w górę wraz sceną. Żeby jednak odczuć różnicę w możliwościach kamer należy wkroczyć na półkę cenową powyżej dwóch tysięcy złotych. Przedstawię wam możliwości takich urządzeń na przykładzie dwóch modeli. Zacznijmy od JVC GZ-GX1, którego cechą charakterystyczną jest bardzo duży wyświetlacz o wielkości 3,5 cala. Większość kamer i aparatów posiada wyświetlacze do 3 cali jednak w tym modelu zdecydowano na nieco większą powierzchnie do oglądania nagranych materiałów. Kamera może łączyć się z urządzeniami oraz Internetem za pomocą WiFi. Ten dodatek zaczyna wchodzić w skład coraz większej ilości urządzeń a za rok będzie standardem nawet w tańszym sprzęcie. W zestawie producent umieścił akumulator, dzięki czemu nie trzeba dokupywać baterii.

kamera SONY
źródło: Pinterest

Podobne parametry posiada Sony HDR CX410VE mający za sobą wiele pozytywnych opinii użytkowników. W tym modelu postawiono na bardzo wyraźne wyłapywanie dźwięku, który po odtworzeniu w słuchawkach czy głośnikach 5.1 daje genialny efekt otoczenia. Sony postawił także na wykorzystanie nośników kart pamięci PRO duo oraz PRO-HG Duo. Standardowe karty SD, SDHC i SDXC również czytane są bez problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.