rośliny rośliny ogrodowe

Karczochy

KarczochKarczochy warto sadzić nie tylko ze względu na ich walory smakowe, ale także dekoracyjność wielkich liści i wysokich pędów (60-200 cm). W ogrodzie warzywnym hodujemy je dla dużych i smacznych łuskowatych pąków kwiatowych. Ścina się je ostrym nożem, kiedy są młode – gdy zewnętrzne łuski zaczynają się rozchylać, ale zanim kwiat zacznie kwitnąć. Na każdej roślinie pozostawiamy tylko 4-6 pąków. Dzięki temu roślina będzie lepiej przygotowana do następnego sezonu. W kwietniu ściółkujemy karczochy dobrze rozłożonym kompostem.

O karczochach

Duży karczoch
Karczoch; źródło: naturhouse-polska.pl.

Aby pączki były delikatne, muszą bardzo szybko rosnąć. Przyspieszymy ich wzrost, regularnie i obficie podlewając roślinę, zwłaszcza jeśli jest sucho, a także zasilając ją kompostem i obornikiem. Karczochy pochodzą z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie są roślinami wieloletnimi. W naszym klimacie nie żyją długo – ich produktywność trwa najwyżej 4-5 lat. Nie trzeba jednak kupować nowych roślin ani hodować ich z nasion, można je bowiem zastąpić odrostami korzeniowymi pobranymi ze starych karp w kwietniu lub w maju i posadzonymi w odległości co najmniej metra od roślin macierzystych.

Późną jesienią, po zbiorach, obcinamy zewnętrzne liście karczochów, a pozostałe liście owijamy słomą, tekturą falistą lub jutą. Całość obsypujemy kopczykiem z piasku, suchych liści, popiołu lub trocin. Zabezpieczy to roślinę przed najsilniejszym nawet mrozem. Zerwane karczochy należy jak najszybciej zjadać. Mogą zachować świeżość przez 2 lub 3 dni, jeśli zanurzymy ich łodyżki w naczyniu ze świeżą, czystą wodą.