Elementy betonowe w ogrodzie
Toporne i kanciaste w formie, ale trwałe i stabilne. Taką opinię mają ogrodowe dekoracje z betonu. Niektóre rozwiązania aranżacyjne potwierdzają ją tylko częściowo. Tam, gdzie kiedyś wykorzystywano naturalne kamienie, np. na stopnie tarasowe, ozdobne murki lub do wzmacniania krawędzi dróg, dzisiaj coraz powszechniej używa się gotowych elementów z betonu. Są one tak samo trwałe jak naturalne, lecz tańsze.
Beton w ogrodzie
Obok tradycyjnych kształtów pojawiają się nowe, możliwe do uzyskania wyłącznie z betonu. Należą do nich na przykład betonowe wsporniki kątowe, odlewane palisady lub prefabrykowane betonowe cokoły, z których można szybko budować fundamenty punktowe. Wiele z tych betonowych elementów można kupić albo zamówić w supermarketach z materiałami budowlanymi lub w dużych sklepach ogrodniczych. Wykonanie nietypowych kształtów można zlecić małym rzemieślniczym zakładom betoniarskim.
Beton nie musi być szary
Na przykładzie kostek brukowych i płytek tarasowych widać, że nie wszystkie elementy muszą być wykonywane z szarego betonu. W handlu dostępne są już betonowe wyroby w różnych kolorach (ceglasto-czerwony, brunatny, wrzosowy lub antracytowy). Nawet niepozorne krawężniki albo słupki palisadowe można i warto zamówić w kolorze dobranym do pozostałych elementów ogrodowego wystroju. Oprócz wyrobów z jednolitego kolorowego betonu można również nabyć elementy barwione powierzchniowo. Można też stosować elementy, które są wykonane techniką wypłukiwania betonu, zdobione przez nanoszenie na jego powierzchnię jednokolorowych bądź też wielobarwnych faktur z krzemionki, drobnoziarnistych, naturalnych kamyczków, granitu lub z bazaltu.
Elementy kształtowe, których powierzchnie są uszlachetnione naturalnym kamieniem, krzemieniem albo kruszywem można powlec środkiem do impregnacji kamieni. Dzięki temu łatwiej usunąć zabrudzenia i mech. Środki impregnujące można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi i w sklepach z farbami.