Ściany przesuwne do mieszkania
Pojawienie się nowego członka rodziny albo konieczność wygenerowania miejsca na sypialnię, dodatkowe biuro, kącik do pracy to typowe powody, dla których chcemy zmienić aranżację mieszkania. Ponieważ coraz częściej mieszkania mają duże i otwarte wnętrza, jego mieszkańcy mogą samodzielnie dopasować je do zmieniających się potrzeb. Sposobów na podzielenie mieszkania jest wiele i niezwykle łatwo wyeliminować te, które wiążą się z potrzebą noszenia ciężkich materiałów budowlanych, mieszania zapraw i kilkudniowego remontu.
Spis treści
Jak podzielić mieszkanie bez robienia remontu?
Podzielenie dużej powierzchni w mieszkaniu wymaga ciekawego pomysłu i dobrej realizacji. Niektórzy właściciele mieszkań wykorzystują zwykłą zasłonę, inni budują ścianki z cegieł albo z płyt gipsowo-kartonowych przymocowanych do stelaża. Dobrym, chociaż często tymczasowym rozwiązaniem, może być ustawienie regału lub szafy w miejscu, w którym powinna pojawić się ściana działowa.
Każda z tych technik może się sprawdzić, ale nie zawsze pozwala na uzyskanie wystarczająco intymnej przestrzeni lub jest zbyt pracochłonna, czasochłonna i nie umożliwia szybkiej zmiany aranżacji mieszkania. Zwłaszcza stawianie ściany z cegieł lub stelaża z płyt k-g wiąże się z pracami budowlanymi. Żeby uzyskać nową przestrzeń w mieszkaniu bez robienia remontu, warto wykorzystać niezwykle ciekawą i estetyczną metodę, czyli ściany przesuwne do mieszkania.
Wydzielanie stref w mieszkaniu
Wyznaczenie różnych stref w dużym, otwartym mieszkaniu może przełożyć się na łatwiejsze utrzymanie porządku, a także podniesienie jakości życia. Każdy domownik może mieć swoją strefę, w której czuje się swobodnie i o której może powiedzieć, że należy tylko do niego. Dzielenie powierzchni staje się niezbędne w przypadku pojawienia się dziecka lub wyrastania dzieci, które do tej pory miały wspólny pokój.
Jeśli rodzeństwo dzieli duża różnica wieku lub jest różnej płci, przychodzi taki moment, kiedy każde dziecko potrzebuje intymności, ale też ciszy i możliwości skoncentrowania się. Współczesna technologia, która umożliwia pracę zdalną z domu, także motywuje do podziału mieszkania i wyznaczenia stref do wypoczynku lub pracy. Własne biuro nie musi być przestronne, można wydzielić je z salonu, sypialni czy jadalni, ale warto to zrobić w sposób estetyczny i przemyślany.
System wydzielania przestrzeni, zwłaszcza ruchomy, przydać się może także w kuchni. Bo chociaż otwarta kuchnia lub aneks bywają wygodne, to w przypadku gotowania podczas wizyty gości lub przyrządzania niektórych potraw, możliwość oddzielenia tego pomieszczenia od reszty domu jest przydatna.
Meblościanka
Meblościanka, ale także inne rodzaje mebli, świetnie potrafią oddzielić jedno pomieszczenie od drugiego. Przykładem może być modna obecnie wyspa, czyli przestrzeń z dodatkowym blatem roboczym albo kuchenką. Ten sposób oddzielenia kuchni od jadalni jest funkcjonalny, chociaż oczywiście symboliczny.
Wyraźnie wskazuje granicę między aneksem lub jadalnią i salonem, ale nie oddziela kuchni całkowicie. Z kolei wysoki regał na książki lub szafa ubraniowa może przydać się do podziału sypialni, salonu, kącika dla dziecka lub roboczego. Jeśli zależy nam na przejrzystej przestrzeni, można wykorzystać półki szklane lub podświetlane, które spełnią funkcję biblioteczki.
Ruchome ściany
System drzwi przesuwnych nie tylko sprawdza się jako element zabudowy szafy wnękowej. Drzwi przesuwne są także alternatywą do tradycyjnych drzwi otwieranych i mogą funkcjonować jako ściana oddzielająca pomieszczenia. Wykorzystać można drzwi podwieszane, które nie mają dolnej szyny i dzięki temu nie zmieniają wyglądu podłogi, ani nie dzielą jej na sektory. To sprawia, że po rozsunięciu ścian, pomieszczenie jest nadal estetyczne i nie sprawia wrażenia dzielonego na siłę.
Przesuwne ścianki działowe w mieszkaniu wykonane mogą być z różnego rodzaju szkła: barwionego, hartowanego, piaskowanego, a nawet barwionego i umożliwiają różnorodne zaaranżowanie wnętrza. Jednocześnie, chociaż oddzielają przestrzeń, pozwalają na zachowanie wnętrza jasnego, estetycznego i wyciszają. Ruchome ścianki działowe w mieszkaniu mogą mieć dowolne rozmiary, można je montować po łuku, a także tworzyć różne połączenia ścian. Szklane ścianki działowe można łączyć także z drzwiami jedno lub dwu skrzydłowymi.
Ścianki działowe ze szkła
Zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się ścianki działowe wykonane ze szkła. Do tej pory najczęściej wykorzystywane były w przestrzeni biurowej, obecnie coraz częściej doceniają tę metodę mieszkańcy dużych mieszkań, w których istnieje możliwość wydzielenia pomieszczeń. Za pomocą szklanych ścian działowych można uzyskać sypialnię, garderobę, gabinet do pracy, a nawet łazienkę.
Transparentne ścianki działowe umożliwiają przenikanie naturalnego światła do wnętrz i chociaż dają uczucie prywatności i odseparowania, nie zmieniają pomieszczeń w ponure i ciemne kąty. Lekkie, cienkie ściany działowe ze szkła nie zmniejszają także powierzchni mieszkania, co w niewielkich pokojach, gdzie liczy się każdy centymetr, jest niezwykle ważne. Szklane ścianki działowe w mieszkaniu, w którym są małe dzieci, nie stanowią żadnego zagrożenia. Montowane szkło, czy to w formie ścian przesuwnych, drzwi szklanych, czy stałych ścian działowych, jest hartowane, czyli odporne na uderzenia, nacisk i działanie przedmiotów ostrych.