rośliny

Muszkatołowiec korzenny

Gałka muszkatołowaMuszkatołowiec korzenny jest wiecznie zielonym drzewem rosnącym w krajach tropikalnych. Jest rośliną dwupienną, dorastającą do 20 metrów. Ma skórzaste, eliptyczne liście. Małe, białe kwiaty są zebrane w baldachogrona. Owocem jest mięsista (jednonasienna) torebka. Po całkowitym dojrzeniu jej ściana pęka. Wewnątrz znajduje się szarobrązowe nasienie, otoczone przeważnie czerwoną osnówką.

Działanie muszkatołowca

Przyprawa
Gałka muszkatołowa; źródło: kuchnia.wp.pl.

Olejek eteryczny gałki muszkatołowej wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, działa wiatropędnie, rumieniąco na skórę, uspokajająco. Jednak mirystycyna, którą zawiera, jest substancją toksyczną o działaniu halucynogennym. Z tego powodu przydatność olejku do celów leczniczych ogranicza się do stosowania zewnętrznego. Gałka muszkatołowa ma działanie poprawiające trawienie. Jest przede wszystkim przyprawą cenioną od lat ze względu na swe właściwości poprawiające trawienie. Olejek eteryczny, ze względu na działania uboczne, jest stosowany tylko zewnętrznie – do zwalczania dolegliwości reumatycznych, bólów stawów, zapaleń ścięgien lub w przypadku nadwyrężenia mięśni. Wyniki badań wykazały, że gałka muszkatołowa, oprócz działania przeciwzapalnego, zapobiega tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Olejek eteryczny uzyskiwany z gałki muszkatołowej nie powinien być w żadnym wypadku stosowany wewnętrznie, mógłby wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, a także zawroty i bóle głowy, a nawet omamy. Stosując go zewnętrznie, należy uważać, aby nie prowadzić kuracji zbyt długo ani w zbyt dużych dawkach, gdyż skóra może ulec silnym podrażnieniom.