Lukrecja gładka
Lukrecja jest byliną osiągającą ponad 1 metr wysokości. Z wysokiej łodygi lukrecji wyrastają jaskrawozielone, naprzemianległe liście, składające się z 9-17 listków. Fioletowe, lila, czasem białe kwiaty są zebrane w grona osadzone na długiej szypule. System korzeniowy jest bardzo rozgałęziony. Korzeń wewnątrz jest żółty, słodki. Owocem jest spłaszczony, skórzasty strąk długości 1,5-2 cm. Co warto wiedzieć o lukrecji gładkiej? Co to za roślina?
Działanie lukrecji
Lukrecja działa wykrztuśnie i przeciwkaszlowo, zwiększa odporność, przeciwdziała także próchnicy i tworzeniu się kamienia nazębnego. Zawarte w korzeniu lukrecji flawonoidy o łagodnych właściwościach estrogennych działają osłonowo na wątrobę i zwalczają wolne rodniki. Lukrecja jest również skutecznym środkiem rozkurczowym.
Korzeń lukrecji jest stosowany w zaburzeniach trawienia (wzdęcia, zła przemiana materii, gazy, odbijanie się). Łagodzi suchy kaszel i przynosi ulgę w dolegliwościach jamy ustnej i krtani. Dzięki zawartości glicyryzyny i kwasu glicyryzynowego, lukrecja jest stosowana w leczeniu wrzodów żołądka i stanów zapalnych.
Stosując korzeń lukrecji, należy ograniczyć spożycie soli, kuracja nie powinna trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Maksymalna dzienna dawka glicyryzyny wynosi 100 mg. Należy więc uważać, aby nie pić i nie jeść zbyt dużo produktów zawierających lukrecję. Nie powinno się jej stosować w przypadku nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, w czasie ciąży i schorzeń związanych ze złym wydalaniem soli (np. niewydolność wątroby). Lukrecja gładka, nazywana inaczej słodkim drzewem, to nie tylko zioło dobre dla zdrowia i urody. To także atrakcyjna roślina do ogrodu ze względu na piękne fioletowe kwiaty.