Wymiana okien i drzwi dla niższych rachunków za ogrzewanie
Ściana nawet z najcieńszym ociepleniem ze styropianu jest solidną granicą między zimnem na dworze a ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Za szybkie ochładzanie domu odpowiadają często stare okna i drzwi. Nawet tanie modele okien o trzech lub pięciu komorach mogą być gorsze od dobrze skonstruowanych okien dwukomorowych. Łapiemy się na wiele chwytów marketingowych, a nie patrzymy na fakty. Ważniejszy okazuje się materiał i dobre dopasowanie.
Większe okna dla niższych opłat
Umiarkowana ilość słońca w ciągu roku to żadna wymówka to budowania domu z dużymi oknami. Na pewno słyszeliście o samowystarczalnych domach ekologicznych, których okna są nawet 3 razy większe niż klasyczne. Wpadające przez nie promienie słoneczne podnoszą delikatnie temperaturę w mieszkaniu w ciągu dnia. Ta zasada działa w pomieszczeniach, których okna skierowane są w stronę słońca będącego w szczytowym punkcie w ciągu doby. Duże okna muszą być perfekcyjnie zamontowane. Oprócz tego należy zmierzyć grubość ścian, tak by dopasować grubość okna. Okazuje się, że głębokość zabudowy i dopasowanie okna wielokomorowego ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu niższych rachunków za ogrzewanie. Mieszkania o grubości zabudowy powyżej 10 centymetrów powinny posiadać okna o 3 i więcej komorach. Najlepsze byłyby nawet 5-komorowe okna mające średnio 60 mm grubości.
Częsty problem tanich drzwi wejściowych
Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych jest tak samo ważna, jak dobry zamek. Na tą pierwszą zwracamy mniejsza uwagę. To błędne myślenie przekłada się na utratę od 5 do 15 procent ciepła w holu oraz sąsiadujących pomieszczeniach. Gdy nastają mrozy i wieje wiatr te wartości mogą znacznie wzrosnąć. Najlepsze okazują się drzwi drewniane wyposażone w dodatkową izolację wełny mineralnej lub styropianu. Gorzej spisują się natomiast drzwi z PCW, które szybciej „łapią zimno”. Mimo iż drzwi stalowe wydają się najbardziej bezpieczne w kontekście włamania to w domach jednorodzinnych spisują się słabo. Jeżeli naprawdę chcesz oszczędzić na rachunkach jesienią i zimą nie warto patrzeć tylko na cechy antywłamaniowe.
Drzwi i okna dla domów pasywnych
Od kilku lat nieśmiało na polski rynek wchodzi wyposażenie dla domów pasywnych. Są to zarówno materiały ocieplenia, płytki, pokrycia dachów jak i tytułowe okna i drzwi. Ich ceny są znacznie wyższe od standardowych. Ma to związek z lepszym doborem droższych materiałów, które lepiej spisują się w konstrukcjach pasywnych. Przykładowo drzwi są wykonane z mieszanki drewna i aluminium. Natomiast okna otrzymują dodatkowe ocieplenie pianką poliuretanową i innowacyjny kształt kształtowników, do których wprowadza się materiał ocieplający.