Gdy lilie źle rosną…
Lilie w ogrodzie to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Wysokie, okazałe, szlachetne w swojej urodzie. Niestety, czasami mogą tracić ze swojego wyglądu ze względu na złe warunki – zbyt mało światła czy kiepskie podłoże. Jak pielęgnować lilie? Jak się nimi zajmować, by cały czas były zdrowe i cieszyły nasze oczy?
Jak dbać o lilie?
Lilie to piękna ozdoba każdego ogrodu. By jednak nasz kawałek zieleni był ciekawszy, warto go podzielić na sektory i strefy. Na tarasie, na którym możemy położyć np. gres techniczny albo szkliwiony, warto postawić nie tylko stolik i krzesła, ale także donice z roślinami. Chociaż lilia to piękny letni kwiat ogrodowy, można go też uprawiać w doniczkach. Do uprawy w doniczkach najlepiej sadzić cebule niskich odmian lilii – mieszańców azjatyckich i orientalnych.
Gdy lilie w ogrodzie źle rosną lub z czasem coraz bardziej karleją, przyczyną może być niewłaściwa jakość podłoża. Większość uprawianych lilii pochodzi od gatunków, które w stanie dzikim rosły na przepuszczalnych, lekko kwaśnych glebach leśnych. Zaliczane są do nich m.in. lilie azjatyckie, które także w ogrodzie potrzebują ziemi o odczynie kwaśnym. Podłoże, w którym rosną, warto regularnie zasilać specjalną mieszanką ziemi lub nawozem dla różaneczników. Tak pielęgnowane lilie będą zdrowe i okazałe.
Niektóre gatunki, na przykład lilia złotogłów Lilium martagon i lilia biała Lilium candidum, najlepiej rozwijają się w glebie normalnej lub z niewielką zawartością wapnia. Wszystkie lilie lubią miejsca nasłonecznione, ale podłoże w obrębie korzeni powinno być zacienione, dlatego należy je obsadzać niskimi roślinami okrywowymi.