OGRÓD

Drewniane tarasy – jak o nie dbać

Wiosna to czas, kiedy wystawiamy na tarasy ulubione meble, fotele, wieszamy na nich hamaki, ustawiamy donice z kwiatami, wszystko po to, by raczyć się kawą i niedzielnym śniadaniem w przepięknej atmosferze oraz by wystawiać twarz do pierwszych promieni słońca. Jednak zanim zaczniemy cieszyć się wiosną i latem na tarasie, zanim będziemy na nim wypoczywać i grillować, musimy się mu dokładnie przyjrzeć…

Tarasy budowane są z drewna. Drewno, jak powszechnie wiadomo, jest naturalne, ciepłe, przyjemne w dotyku, od wieków używane w budownictwie, a jednak nietrwałe. Narażone na działanie słońca, wiatru, mrozu, ułożone na ziemi i mające ciągłą styczność z wilgocią, deformuje się, wygina, blaknie, z czasem próchnieje. Jeśli o nie nie zadbamy, taras, w który zainwestowaliśmy spore środki, szybko zmieni się w niebezpieczny i o wątpliwych walorach estetycznych.

Spis treści

Pamiętaj o regularnym sprzątaniu

Do produkcji tarasów używa się takich materiałów jak drewno sosnowe, czy świerkowe, dębowe, ale też drewno egzotyczne, na przykład bangkirai czy massaranduba. Drewna te mają różne właściwości. Sosna czy świerk mają niską odporność na działanie wody, dąb wysoką. Drewno egzotyczne wręcz słynie ze swoich naturalnych olejków i garbników, które znakomicie je chronią. A jednak nie można gotowego tarasu zaniedbać.
Taras należy sprzątać tak jak inne miejsca w domu czy mieszkaniu. Po zimie często leży na nim błoto, piasek, a także liście czy igły. Jeśli z powodu nocnych przymrozków na tarasie pojawił się lód, nie należy go na siłę usuwać, bo możemy zniszczyć drewno, ale piasek czy liście bez obaw należy zamieść miotłą lub odkurzyć mocnym odkurzaczem przemysłowym. Niektórzy doradzają także umycie go myjką ciśnieniową, która usunie wszelkie zabrudzenia spomiędzy desek lub ze żłobień deski tarasowej. Do czyszczenia tarasu przydaje się także szczotka ryżowa i woda z uniwersalnym środkiem do mycia drewna.

Jak pielęgnować drewniany taras?

Deski tarasowe pod wpływem warunków atmosferycznych szybko zmieniają kolor: szarzeją, blakną, zwłaszcza na tych tarasach, które nie są zadaszone.

Taras z drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne jest odporne na warunki atmosferyczne, a jednak niekonserwowane zmienia swój szlachetny wygląd. Do pielęgnacji tarasu z takiego drewna wykorzystuje się myjki, którymi należy oczyścić deski, a następnie oleje, zwłaszcza te na bazie lanoliny. Dzięki dwukrotnej w ciągu roku impregnacji desek taras długo zachowa swój pierwotny kolor.

Taras z drewna drzew iglastych

Drewno z drzewa iglastego płowieje, ale też wydziela żywicę, dlatego zaleca się jego bejcowanie po dwóch latach od wykończenia tarasu. Do impregnacji tarasu z drewna iglastego niezbędny będzie też produkt do olejowania.

Jak olejować drewniany taras?

Olejowanie tarasu to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się wiosną, przed rozpoczęciem sezonu grillowania i wypoczywania na świeżym powietrzu oraz jesienią, kiedy sezon kończymy w oczekiwaniu na nieprzyjemną aurę. Olejowanie pozwala na zachowanie naturalnego koloru desek.

Oferta środków do olejowania jest bardzo duża, od produktów bezbarwnych, po nadające drewnu okreslony kolor. Oleje produkowane są na bazie naturalnych składników, dlatego są nietoksyczne i ekologiczne. Są dostępne w poręcznych wiaderkach, odporne na działanie wody oraz promieniowanie UV. Pozwalają drewnu na oddychanie. Oleje mają też różne specyfikacje, dlatego do tarasów przy basenie warto wybrać produkty odporne na działanie wody z chlorem. Ciekawym produktem jest także olej, który nie tylko zabezpiecza taras, ale sprawia, że podłoga staje się antypoślizgowa. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w tych domach, w których z tarasów korzystają dzieci.

Olejowanie drewna należy rozpocząć od dokładnego umycia posadzki oraz wszelkich barier, donic kwiatowych i dodatków. Można użyć do tego celu wody i zwykłego szarego mydła, czyli produktu, który dobrze odtłuszcza. Mydła nie trzeba spłukiwać, bo jest bardzo naturalne. Jeśli użyliśmy innego środka czyszczącego, warto dodatkowo wykorzystać myjkę ciśnieniową. Gdy drewno wyschnie, można zacząć nakładanie oleju za pomocą szerokiego pędzla. To nie jest zadanie trudne, ale czasochłonne i wymagające skrupulatności, bo każdy fragment tarasu musi być idealnie pokryty olejem i dobrze go wchłonąć. Najlepiej wybrać do tego typu prac pogodę bezwietrzną i bez silnego słońca.

Impregnacja – jak wykonać ją poprawnie?

Prowadząc prace na tarasie nie wskazany jest pośpiech. Warto dać sobie czas i akcję konserwowania desek tarasowych przeprowadzić za jednym razem, bez dzielenia prac na kilka dni z dużymi odstępami czasu. Każdorazowo należy nałożyć na drewno dwie warstwy oleju. Trzeba też pamiętać, że olejowanie w przeciwieństwie do lakierowania, nie wymaga usuwania starej warstwy zabezpieczenia. Jeśli jednak używamy do impregnacji lakierów, za każdym razem starą warstwę środka należy usunąć. Jeśli nie mamy pewności, jak przeprowadzić olejowanie, na pewno instrukcje znajdziemy na opakowaniu produktu do impregnacji, możemy też szukać pomocy u sprzedawcy, u którego kupujemy środki pielęgnacyjne do tarasów i balkonów.

Jakie środki stosować do pielęgnacji tarasu?

Każdy środek przeznaczony do pielęgnacji i zabezpieczania tarasów przed działaniem wody, mrozu, śniegu i słońca ma określone właściwości, dlatego warto się z nimi zapoznać. Do konserwacji drewna używamy bowiem lakierów, olejów czy lakierobejcy, a deski drewniane muszą znosić różne obciążenia, w zależności od ekspozycji tarasu na słońce czy deszcz, częstotliwości jego użytkowania, rodzaju drewna i wieku całej konstrukcji.

Lakiery przede wszystkim tworzą twardą powłokę, dlatego bardziej polecane są do pielęgnacji parkietów i podłóg wewnątrz pomieszczeń. Olej za to wnika głęboko w drewno i świetnie zabezpiecza je przed wilgocią. Lakierobejca polecana jest przede wszystkim do malowania ogrodzeń drewnianych, a emalie do odnawiania mebli. Nie można więc kupić dowolnego produktu i malować nim wszystkich powierzchni w domu i w ogrodzie. Każdy produkt oferuje inne właściwości ochronne oraz zapewnia odmienny efekt. Korzystając z odpowiednich produktów, zapewnimy bezpieczeństwo drewnianym elementom wykończenia domu czy ogrodu, ponosimy mniejsze koszty związane z pielęgnacją i odnawianiem drewna i dłużej cieszymy się pięknym wyglądem tarasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *