BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja Poradniki remontowo-budowlane

Modernizacja czy wymiana instalacji grzewczej?

Jeżeli zamierzamy rozbudować dom albo przeprowadzić generalny remont, powinniśmy zastanowić się nad wymianą lub modernizacją instalacji grzewczej. Ewentualna wymiana instalacji wiąże się ze skomplikowanymi pracami, które najlepiej wykonać przy okazji remontu.

ogrzewanie domu

Wymiana instalacji grzewczej oznacza znaczny wydatek, konieczny przy rozbudowie domu. Ogrzewanie dodatkowej przestrzeni wymaga bowiem źródła ciepła o większej mocy. Zanim podejmiemy decyzję o wymianie istniejącej instalacji, powinniśmy zapoznać się z parametrami istniejącej. Istotne są nie tylko parametry kotła, średnica rur, ale także to, czy układ posiada pompę obiegową rozprowadzającą wodę. Jeżeli instalacja spełnia powyższe warunki, nie musimy jej wymieniać. Wydajność instalacji może nam dokładnie policzyć projektant instalacji.

Zanim przystąpimy do wymiany całej instalacji sprawdźmy stan obecnej. Jeżeli posiadamy stosunkowo nowy kocioł, to istnieje duża szansa, że nawet w przypadku rozbudowy domu, zapasu mocy wystarczy na zamontowanie dodatkowych grzejników. Jeśli widoczne są ślady korozji, urządzenia grzewcze są niesprawne albo działają niewydajnie, rozbudowa domu to dobra okazja na ich wymianę.

Usprawnienie instalacji cieplnej

Jeżeli zdecydujemy się na usprawnienie istniejącej instalacji, poza wymianą kaloryferów na bardziej wydajne, warto również zamontować pompę obiegową. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu. W grzejnikach powinniśmy zainstalować zawory z głowicami termostatycznymi, które zmniejszą koszty ogrzewania. Zapobiegną także przegrzewaniu kaloryferów i dostosują temperaturę w pomieszczeniu do naszych oczekiwań. Jeżeli posiadamy piec z urządzeniem sterującym, warto zadbać, aby układ automatycznego sterowania był układem wysokiej klasy.

Wymiana instalacji grzewczej

Przy wymianie instalacji najważniejsze jest wybranie nowoczesnego i wydajnego źródła ciepła. Pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania przy zastosowaniu tego samego paliwa nawet o 20%. Możliwości mamy naprawdę sporo. Od kotłów kondensacyjnych wykorzystujących ciepło pary wodnej ze spalin, poprzez kotły z podajnikiem, aż po ogrzewanie wykorzystujące energię gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.