BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja Poradniki remontowo-budowlane

Jaki wybrać zbiornik na gaz płynny?

Ogrzewanie domu gazem płynnym (LPG) wymaga zakupu nie tylko odpowiedniego pieca, ale także specjalnego zbiornika na paliwo. Do przechowywania paliwa LPG stosowane są walcowate zbiorniki gazowe, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą znajdować się wewnątrz domu. Inwestor ma dwie możliwości lokalizacji zbiornika – naziemną lub podziemną. To jaki zbiornik powinniśmy wybrać zależy od tego czy wybierzemy do zasilania pieca propan, czy też mieszankę propan-butan.

zbiornik gazowy naziemny o pojemności 2300l - AmeriGas (źródło fot. amerigas.pl)
zbiornik gazowy naziemny o pojemności 2300l – AmeriGas (źródło fot. amerigas.pl)

Propan ma dużą wytrzymałość na niskie temperatury (do -42 st. C), dlatego można go magazynować zarówno w zbiornikach naziemnych, jak i podziemnych. Natomiast mieszanka propan-butan nie jest już w takim stopniu mrozoodporna i do jej przechowywania przeznaczone są podziemne zbiorniki gazowe. Jak widać propan jest bardziej uniwersalny, ale niestety również i droższy o mniej więcej 20% od mieszanki.

Drugim czynnikiem, istotnym przy wyborze rodzaju zbiornika, jest wielkość naszej działki i plany dotyczące jej zagospodarowania. Zbiornik podziemny polecany jest na małych działkach, ponieważ nie potrzebuje wydzielonego miejsca, które będzie całkowicie wyłączone z użytkowania. Nad zbiornikiem mogą rosnąć niskie rośliny i trawa, dzięki czemu będzie całkowicie niewidoczny. Zbiornik naziemny musi stanąć na specjalnej betonowej podstawie i potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Nie da się go także zamaskować, dlatego będziemy się musieli przyzwyczaić do jego widoku.

Dodatkowym utrudnieniem, przy wybraniu lokalizacji zbiornika, jest zachowanie bezpiecznych odległości od zabudowań, kanalizacji i granicy z sąsiadem. W przypadku zbiorników naziemnych wymagana jest minimalna odległość od domu mieszkalnego – 3 m, od granicy z sąsiadem – 1,5 m, od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych – 5 m. Dla zbiorników podziemnych odległości są mniejsze i wynoszą odpowiednio: od budynku mieszkalnego, magazynowego i produkcyjnego – 1 m, od granicy działki – 0,5 m, od rowów, wpustów kanalizacyjnych i studzienek – 5 m.

Wybierając rodzaj zbiornika powinniśmy także uwzględnić ukształtowanie terenu naszej działki i występowanie na niej terenów podmokłych. Zbiorniki naziemne nie mogą być montowane w zagłębieniach terenu ani w miejscach podmokłych. Na terenach podmokłych można natomiast zamontować zbiorniki gazowe podziemne, wówczas wkopuje się je w ziemie jedynie częściowo, a wierzch zbiornika obsypuje się ziemią.

Na koniec należy również uwzględnić różnice w kosztach montażu. Instalacja zbiornika podziemnego jest droższa niż instalacja jego naziemnej wersji. Ponadto będziemy musieli go odkopywać raz na 10 lat, żeby skontrolować jego stan techniczny.

Jak widać wybór rodzaju zbiornika nie jest wcale decyzją oczywistą i zależy w dużej mierze od oczekiwań i możliwości inwestora.

Więcej na temat zbiorników gazowych dowiesz się bezpośrednio u wybranego dostawcy LPG. Informacje w artykule zostały zaczerpnięte ze strony AmeriGas – zbiorniki gazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.