ekspresy do kawy Małe AGD

Akcesoria do konserwacji przy zakupie klasycznego ekspresu

Dodatki, akcesoria i gadżety wspierające podstawowy sprzęt to nie tylko rzeczy dla geeków. Ekspresy do kawy to urządzenia, które nie potrzebują żadnych dodatkowych gadżetów. Są za to zależne od akcesoriów do konserwacji i utrzymania czystości. Kupując nowy ekspres powinniście zaopatrzyć się w nie jak najszybciej. Przy regularnym parzeniu kawy, warto raz na 2-3 miesiące poddać urządzenie prostej konserwacji i wymianie filtrów.

Odkamienianie i czyszczenie z osadu

akcesoria do ekspresu
źródło: https://pixabay.com/pl/

Producenci ekspresów dodają czasem do swoich urządzeń filtr oraz jakiś preparat do czyszczenia. Czasem jest to markowy i pozbawiony fosforanów płyn lub proszek. Jednak w większości przypadków dostajemy bardzo słaby produkt, który przy dłuższym stosowaniu zostawia wewnątrz naszego urządzenia sporo chemii, która później dostaje się do naszej kawy. Dlatego przy wyborze preparatu do czyszczenia osadu, należy zwracać uwagę na jego skład. Wypłukanie z zaworów całej chemii jest niezwykle trudne. Można poradzić sobie wodą utlenioną, ale mało kto korzysta z tej metody. Płukanie elementów chromowanych taką wodą nie jest dobrym pomysłem. Trafiamy do błędnego koła, które zmusza nas do poszukania zdrowszego preparatu. W lepszej sytuacji są akcesoria do ekspresu (sprawdź) służące do usuwania kamienia. Zawierają bezpieczniejsze dla człowieka substancje. Często powtarzam, że wschodnia Polska ma z nim najwięcej problemów. Jako mieszkaniec województwa lubelskiego mogę to potwierdzić. Czytajmy etykiety preparatów do odkamieninia by być pewnym ich bezpiecznego składu pozbawionego toksycznych substancji zagrażających zdrowiu.

Filtrowanie wody przez ekspres do kawy

filtr
źródło: https://pixabay.com

Usuwanie znajdującej się w wodzie chemii, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń zawdzięczamy filtrom opartym o węgiel i żywicę. Występują one w popularnych dzbankach, które kupicie w supermarkecie oraz dedykowanych filtrach do ekspresów. Połączenie tych dwóch naturalnych składników występujących w przyrodzie pozwala oczyścić wodę w około 98 procentach. Zawdzięczamy im także usuwanie dużej ilości wapna (kamienia) z wody, która trafia do naszej filiżanki. Pamiętajcie, że zanim woda trafi do komory parzenia wraz ze zmieloną kawą przechodzi przez inne elementy konstrukcyjne, na których osiada się kamień. Oznacza, to że filtry do wody nie chronią całego urządzenia przed powstawaniem białego osadu. Dobrej jakości filtr wymienia się co 2 miesiące. Przed jego zakupem należy upewnić się, że jest kompatybilny z modelem posiadanego ekspresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.