DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu nietypowy dom poradniki

Dom w stylu Skandynawskim sprawdzi się w Polsce?

Naturalny, zgodny z naturą i bardzo nowoczesny. To cechy domów jednorodzinnych w stylu Skandynawskim. Z zewnątrz jest to jeden z bardziej charakterystycznych stylów budowlanych Europy północnej. Duże okna, sporo drewna, jaskrawe kolory dachu oraz białe lub czerwone ściany to typowy opis domku w Szwecji, Norwegii oraz Finlandii. Czy ten rodzaj budownictwa sprawdzi się w Polsce? I czy nie jest to zbyt droga inwestycja w porównaniu z tanim pustakiem i budżetowa blacho-dachówką?

Zobacz je na żywo i zdecyduj

domy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Szwecja i Norwegia są na tyle blisko, że warto się do nich wybrać na zwiady odnośnie do tamtejszego budownictwa. To nie domki kanadyjskie, które wymagają pokonania oceanu i wielogodzinnego lotu, by móc zobaczyć je na własne oczy. Bilety na samolot lub prom do Szwecji są bardzo tanie poza sezonem. Kilkutygodniowy kurs online Norweskiego pozwoli dogadać się z w sklepach. Chociaż tamtejsza znajomość języka angielskiego jest jedną z wyższych na starym kontynencie. Znam osoby, które ukończyły kurs norweskiego online (kliknij), żeby móc jeździć na tamtejsze jeziora i część morza na ryby. Ostatecznie zostały, ponieważ zakochały się w kulturze, świeżym powietrzu i architekturze miast i domów jednorodzinnych. Stworzenie takiego domu w naszym kraju pozwala przenieść Skandynawski klimat nad Wisłę. Szczególnie odczuwa się go zimą.

Tanie czy kosztowne budownictwo?

Norwegia
źródło: https://pixabay.com/pl/

Finansowo wcale nie wychodzi drożej niż budownictwo na projekcie polskim. Drewno okazuje się tańszym surowcem niż pustaki, piach, cement i woda razem wzięte. Do tego dochodzi kwestia wykończenia wnętrza, o którym przeczytacie niżej. Duże okna oraz drewno będące głównym surowcem konstrukcyjnym to dwa czynniki stanowiące o ekologii projektu. Podczas zimy i jesieni słonce pokazuje się na niebie parę razy w ciągu całego miesiąca. Ciepłe promienie wpadające przez naprawdę duże okna dają nie tylko sporo światła w ciągu dnia, ale również dodatkowe kilka stopni Celsjusza. Drewno jest na tyle wdzięcznym materiałem, że łatwo utrzymuje dodatnią temperaturę nagromadzoną wewnątrz pomieszczeń. Pokryte impregnatem i specjalną substancją przeciwko kornikom jest trwałym materiałem na dziesiątki lat. To jeszcze nie wszystko. Finlandia zapoczątkowała nowy trend w budownictwie modułowym. Energooszczędne domy pasywne to ciekawa alternatywa dla dużych piętrowych domów jednorodzinnych. Średnia cena, z jaką się spotkałem za 80-90 metrowe mieszkania to maksymalnie 250 tysięcy złotych.

Nowocześnie zagospodarowane drewno we wnętrzach

Jeżeli projekt budowy domu ma kompleksowo oddawać zamysł architekta, to styl domów Skandynawskich może okazać się droższy niż klasycznego. Drewniane podłogi i bardzo nowoczesne wnętrza, jakie proponuje się w projektach tych domów, mogą odstraszać mniej zamożnych klientów. Prawdziwy dom Skandynawski jest praktyczny i ekologiczny, a nie nad wyraz nowoczesny. Na ścianach dominuje higieniczna niczym szpitalna biel. Za kontrast robią drewniane meble oraz wiklina. A na ścianach nie brakuje obrazów i zdjęć rodzinnych. Bardzo ważnym miejscem w takim domu jest część jadalni i stół wraz z krzesłami w salonie. Nie ma w nim przesady, którą serwują nam architekci. Charakterystyczne są także szerokie drewniane schody w wersji piętrowej domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.