DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ nietypowy dom zdrowy dom

Akwarium i inne zwierzęta hodowlane w salonie

Żywe i wypchane zwierzęta od stuleci były używane jako ozdoba miejsca zamieszkania wysoko postawionych urzędników, królów, szlachty i mieszczan słynących z łowieckiej pasji. W bardziej cywilizowanym świecie zaczęto odchodzić od eksponowania zdobyczy na rzecz reprodukcji, kopii i falsyfikatów. Modne stało się hodowanie zwierząt w akwariach i klatkach. My nie popieramy wykorzystywania istot żywych w urządzeniu mieszkania. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach można połączyć hodowanie zwierząt z ich obecnością w pokoju gościnnym.

Akwarystyka – najzdrowsze podejście do hodowli i designu pokoju

akwarium z nemo
źródło: https://pixabay.com/

Hodowanie rybek ozdobnych i zwierząt oraz roślin wodnych jest pasją, której oddają się tysiące ludzi w samej Polsce. Jedyną formą akwarystyki, uważaną za niehumanitarną jest trzymanie tak zwanych złotych rybek lub innych gatunków w słoikach i okrągłych akwariach (typ kula), które są niemalże puste w środku. Brakuje w nich roślin i urządzeń do filtrowania wody oraz napowietrzania. Klasyczne prostokątne akwaria o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów to najlepsze środowisko do życia dla kilku gatunków zwierząt wodnych i roślin. Niezwykle ważne jest stworzenie wewnątrz niego środowiska przyjaznego do życia i pełnego urozmaiconych, w tym zamkniętych zakamarków. Także rybki potrzebują prywatności i chętnie chowają się przed wzrokiem domowników lub obcych. Po pewnym czasie nawet najbardziej płochliwe rybki przyzwyczajają się do swojego właściciela. Pod względem designu i ceny, najlepiej wypadają akwaria profilowane z półokrągłą szybą z przodu i akwaria narożne. Rozważyłbym także zakup akwarium prostokątnego przedłużanego o pojemności 300-400 litrów. Modyfikacje i inwestowanie w wielkość akwarium wychodzi na dobre jego mieszkańcom oraz przekłada się na estetyczny wygląd w salonie.

Papugi i historie z życia wzięte

papuga falista
źródło: http://foter.com/

Nie wiem skąd moja babcia, wzięła jeszcze w czasach PRL papugę, ale odkąd stała się częścią mojej rodziny, sprawiła że wszyscy sąsiedzi, którzy przyszli do mnie z wizytą uznali ją za największą atrakcję całego domu. Papuga z gatunku falistych, czyli obecnie najtańsza do kupienia i najprostsza do utrzymania papuga okazała się świetnym towarzyszem zabaw i ozdobą salonu. Latała po całym mieszkaniu, siadała na rękę, ramię i nie bała się pocałunków kilkuletniego dziecka, którym wtedy byłem. Papugi po dziś dzień to stworzenia idealne dla dużego domu, pod warunkiem, że mamy czas na ich wychowanie i cierpliwość do sprzątania porozrzucanych piór. Nie trzeba wcale kupować drogich gatunków. Aczkolwiek jestem zdania, że idąc do sklepu zoologicznego, nie powinniśmy wybrzydzać, tylko przyjmować do siebie zwierzęta z miłością i odpowiedzialnością, niezależnie od ich wyglądu czy nawet wieku, ponieważ starsze papugi także można przyzwyczaić do wspólnego życia z człowiekiem.

Gady i owady dla ludzi oryginalnych

Wąż, jaszczurka czy świerszcze w salonowym akwarium podobnie jak rybki potrzebują dużo przestrzeni mimo swojego mało aktywnego stylu życia. Ich zakup oraz stworzenie zdrowego środowiska w akwarium to duży wydatek. Nie są to stworzenia, które będą towarzyszem zabaw. Nie traktowałbym ich również jako element wystroju salonu, chociaż można to tak odebrać, skoro kameleon czy egzotyczna jaszczurka potrafią przez godzinę opalać się pod żarówką bez ruchu. Wybór tych gatunków powinien być podyktowany ciekawością, która nie zniknie po kilku tygodniach. Dlatego uważam, że ich obecność w domu to większa odpowiedzialność niż założenie akwarium lub zakup papugi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.