Dekoracje Ogród rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Kolorowe wilce

Kolorowe wilceWilec ziemniaczany Ipomoea batatas (batat lub patat) to jedna z najważniejszych i najstarszych roślin jadalnych. Jego bulwy o słodkawym smaku, przypominające ziemniaki (to od patata wzięła początek angielska nazwa potato), różnorodne w kształcie i kolorze, są podstawowym źródłem skrobi dla mieszkańców rejonów tropikalnych. Są to rośliny o długich, płożących się pędach, wykorzystywanych także do dekoracji. Jako rośliny ozdobne uprawia się odmiany o urzekających – barwą lub kształtem – liściach.

Odmiany wilca ziemniaczanego

Ipomoea batatas
Ipomoea batatas

Liście wilców mogą być charakterystycznie pięcioklapowane (seria Sweet Caroline) lub sercowate (seria Sweet Heart). Bardzo różnorodne są kolory: od jaskrawego, zielonożółtego po ciemnopurpurowy. Niezależnie od odmiany, zawsze są wyraźnym akcentem barwnym w zestawieniach roślinnych na balkonie. Wprowadzają też dynamikę w strukturze kompozycji dzięki lekko zwisającym pędom. Pięknie prezentują się z różnymi grupami roślin: kwitnącymi, bylinami oraz ziołami.

Roślinne ściany

Chcesz oryginalnie zaaranżować swój balkon? Możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy na przykład kupić gliniane naczynie-moduł o kształcie spłaszczonego graniastosłupa z kieszeniami do posadzenia roślin. Moduły takie można ustawiać jeden na drugim, tworząc całe ściany pokryte roślinami. To nie tylko piękna dekoracja, ale i praktyczna osłona. Oprócz dobrych warunków rozwoju (duża objętość podłoża sprawia, że trudniej ono wysycha), taka gliniana ścianka obrośnięta kolorowymi roślinami spełniać może rolę niewysokiego przepierzenia. Znacząco pomaga wtedy w aranżowaniu otoczenia – dzieli i porządkuje przestrzeń oraz odgradza lub osłania od wiatru. Wzbogaca też możliwości kompozycyjne, wprowadzając oryginalny pionowy układ zestawień roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *