Kominek – czy sprawdzi się w domu jednorodzinnym?
Wiele projektów architektonicznych nowych domów zawiera kominek. Instalacja kominka jest jednak możliwa nie tylko w nowo budowanym domu jednorodzinnym, ale również w mieszkaniach czy starych kamienicach. Aby zaadaptować kominek do mieszkania, należy odpowiednio dopasować przewody kominowe. Tradycyjny kominek, czyli mający otwarte palenisko, tworzy w domu niesamowity klimat. Można swobodnie rozgarniać palenisko, uzupełniać opał i patrzeć w tańczący płomień. To rozwiązanie w domu ma wielu zwolenników, choć jest mniej funkcjonalne niż kominek z paleniskiem zamkniętym.
Samodzielna budowa kominka w domu to nie lada wyzwanie. Lepiej, by instalacji kominka dokonali odpowiedni fachowcy, by solidnie ogrzewał, nie dymił i co najważniejsze – nie stwarzał zagrożenia pożarowego. Kominek najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu. Dobrze, gdy palenisko znajduje się jak najbliżej komina, ponieważ minimalizujemy liczbę zgięć przewodu kominowego. Kominek z otwartym paleniskiem nie należy do wygodnych, gdyż wymaga wybierania popiołu – najlepiej po każdym paleniu – i może dymić do wewnątrz domu, a więc brudzić ściany. Dobrze jest zamontować ruszt, a pod nim szufladę na popiół. Wtedy obsługa kominka nie jest tak uciążliwa.
Należy pamiętać, że tradycyjny kominek do mieszkania to raczej element dekoracyjny, więc na pewno nie da się nim ogrzać całego domu. Większość ciepła ulatuje przez komin, a paliwo szybko się spala. Kominek stanowi raczej efektowne uzupełnienie podstawowego ogrzewania, np. gazowego. Palimy w nim od czasu do czasu, dla relaksu. Jeśli kominek ma służyć do ogrzania domu, powinien być zamknięty szklanymi drzwiczkami. Gdy kominek w domu ma pełnić głównie funkcje grzewcze, zwróćmy szczególną uwagę na jego parametry użytkowe i techniczne. Jeśli zależy nam przede wszystkim na efekcie dekoracyjnym, dobrym rozwiązaniem może być kominek narożny, piecyk wolnostojący, tzw. koza, lub biokominek.
Jeśli decydujemy się na ogrzewanie domu kominkiem, do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), który polega na tym, że ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, a potem rozprowadzane jest po całym budynku. Eksploatacja DGP jest tania i uniezależnia od zewnętrznych dostawców energii. Minusem tego rozwiązania jest jednak poważne wychłodzenie domu spowodowane kilkudniową nieobecnością domowników i brak możliwości kontroli intensywności palenia. Innym dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci ogrzewania domu kominkiem jest kominek z płaszczem wodnym, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Choć to rozwiązanie jest droższe, daje jednak możliwość ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody.
Więcej informacji o poszczególnych rodzajach kominków znajdziesz na poniższej stronie: