Dekoracje rośliny rośliny doniczkowe werandy i balkony zieleń na parapecie zielone aranżacje

Pomidory w donicach

Pomidory w donicach

Wraz z modą na ekologię przywędrowała do nas moda na uprawę ziół i warzyw w donicach. O ile ogródki ziołowe w pojemnikach na stałe zagościły już na balkonach, o tyle rzadko jeszcze próbujemy uprawiać na nich warzywa. Tymczasem niektóre z nich mogą być nie tylko cennym dodatkiem do surówek, ale także oryginalną dekoracją. Bardzo atrakcyjnie prezentują się np. pomidory – owocujące rośliny są nie mniej dekoracyjne niż rośliny o ozdobnych kwiatach. Jak uprawiać pomidory w donicach?

Apetyczna ozdoba balkonu

Pomidory w doniczce

Do uprawy pojemnikowej najlepiej nadają się odmiany pomidorów o drobnych owocach, nazywane koktajlowymi. Ich owoce są zazwyczaj bardzo smaczne (mają dużo cukrów i witaminy C). Najlepsze do uprawy na balkonie są odmiany o niskim wzroście i tzw. samokończące się. Mogą być wśród nich odmiany o łodygach sztywnych – te mają pokrój wzniesiony – lub o łodygach wiotkich, które lekko przewieszają się, nadają się więc do uprawy w pojemnikach podwieszanych. Do takiej uprawy polecana jest ‘Maskotka’, odmiana wcześnie owocująca, a więc mało podatna na groźną dla pomidorów zarazę ziemniaka.

Czerwone owoce pomidorów to pełna uroku i aromatu ozdoba balkonu
Czerwone owoce pomidorów to pełna uroku i aromatu ozdoba balkonu

W uprawie pomidorów w pojemnikach największą trudność może sprawić dostarczenie im właściwej ilości wody. Pomidor bardzo intensywnie transpiruje, a mała objętość podłoża nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości wody. Warto więc sadzić pomidory w dużych, co najmniej 10-litrowych donicach lub nastawić się na bardzo regularne podlewanie. Dla lepszego owocowania warto też potrząsać roślinami co jakiś czas, aby pyłek obsypywał się na kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *