Dekoracje

Klosze w ogrodzie

Doniczka z kloszemKlosz pozwala żyć wielu roślinom. Do ochrony siewek, sadzonek oraz młodych roślin przed zimnem oraz deszczem, do ogrzewania ziemi przed posadzeniem roślin oraz do zatrzymywania wilgoci należy używać przezroczystych – szklanych lub plastikowych – kloszy. Chronić należy uprawy, które dojrzewają późną jesienią, a potem zasiewy ozime. Wczesną wiosną używamy kloszy do okrywania wczesnych zasiewów, a potem tymi samymi kloszami okrywamy wczesne, nie do końca odporne na przymrozki warzywa.

Rola kloszy w ogrodzie

Klosz ogrodowy
Mały szklany klosz do ogrodu; źródło: ogrodowisko.pl.

Można zaoszczędzić trochę pieniędzy, przygotowując własnoręczne klosze do ogrodu. Zbijamy gwoździami 4 listewki tak, by powstała kwadratowa rama, i przymocowujemy do niej dwa skrzyżowane kawałki mocnego drutu. Na tak przygotowanym stelażu rozpinamy kawałek przezroczystej folii polietylenowej i przypinamy ją małymi gwoździkami do ramy. Można przygotować kilka kloszy różnej wielkości i zestawić je razem, jeden w drugi, kiedy nie są już potrzebne.

Z dużych, przezroczystych plastikowych butelek można bez trudu zrobić funkcjonalne miniaturowe klosze. Butelkę przecinamy w poprzek na dwie części. Jej górna część będzie szczególnie użyteczna jako osłona, ponieważ przez otwór można regulować wentylację we wnętrzu oraz podlewać.

Klosz ogrodowy z plastikowej butelki
Klosz z plastikowej butelki; źródło: deccoria.pl.

Z kolei pusta doniczka wypełniona słomą lub zeschniętymi liśćmi i odwrócona do góry dnem stanowi dobrą osłonę, która może chronić małe rośliny w czasie ostrej zimy. Klasyczne klosze w stylu wiktoriańskich szklanych kloszy przygotujemy również ze starych balonów na wino.

Płachty przezroczystego polietylenu z rozcięciami lub perforacją rozkładamy na roślinach lub glebie, żeby utrzymać je w cieple. Przytrzymujemy brzegi dużymi kamieniami lub deskami. Płachta musi być luźna, żeby mogła falować na wietrze, co pozwoli roślinom na w miarę swobodny wzrost. Podobni używamy włókniny ogrodniczej.