szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zielone aranżacje

Urządzamy oranżerię

Urządzamy oranżerię

Oranżeria o południowej wystawie będzie miłym miejscem odpoczynku zimą, jednak latem może w niej panować upał. Z kolei przy wystawie północnej latem w pomieszczeniu jest chłodniej, ale zimą znacznie trudniej je ogrzać. Najlepiej zatem, jeśli znajduje się od strony wschodniej lub zachodniej. Bez względu na położenie oranżeria powinna być wyposażona w sprawny i łatwy w obsłudze system zacieniania. W dachu powinny być zamontowane okna wentylacyjne o powierzchni równej około ¼ powierzchni podłogi.

W jakim stylu?

Przydomowa oranżeria
Przydomowa oranżeria

Z rozwagą wybieramy materiał do konstrukcji oranżerii. Każdy rodzaj surowca ma swoje dobre i złe strony. Aluminium nie wymaga wprawdzie tak pracochłonnej konserwacji jak drewno, ale nie wygląda atrakcyjnie. Drewno wymaga co 2-3 lata impregnowania pokostem lub specjalnym środkiem konserwującym, ale temperatura w drewnianych oranżeriach jest zimą o stopień lub dwa wyższa niż w aluminiowych. Szeroko dostępne konstrukcje plastikowe lub foliowe nie wymagają żadnego zabezpieczenia, jedynie umycia raz w roku.

Przytulne wnętrze oranżerii
Przytulne wnętrze oranżerii

Meble w oranżerii powinny być nie tylko wygodne, ale również odporne na wilgoć. Ich styl ma harmonizować zarówno ze stylem oranżerii, jak i z rosnącymi tam roślinami. Wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają wiklinowe meble w otoczeniu roślin o dużych liściach, np. fikusa lirowatego lub chamedory wytwornej. W oranżerii w stylu z początku XX wieku powinny stanąć – wśród fuksji, pelargonii i wonnych kwiatów heliotropu – niezwykle popularne wówczas meble z kutego żelaza.

Porośnięte ściany

Przykład aranżacji przydomowej oranżerii - w środku wiklinowe meble.
Przykład aranżacji przydomowej oranżerii – w środku wiklinowe meble.

Rozpinamy rośliny po ścianach i suficie oranżerii. Sadzimy szkarłatną bugenwillę i winorośl o purpurowych liściach, obok męczennicy błękitnej o niebiesko-białych kwiatach lub pnącej Sollya heterophylla z błękitnymi kwiatami. Dla zapachu sadzimy jaśmin. W wiszących koszach, na parapetach okien, a także na półkach umieszczamy płożące bluszczolistne pelargonie.

Rośliny wilgociolubne będą rosły najlepiej w doniczkach ustawionych na podłodze oranżerii. Wysoko zawieszone półki, gdzie jest lepsza cyrkulacja powietrza, przeznaczamy dla fiołków afrykańskich i begonii, którym nadmiar wilgoci może zaszkodzić. Po ich podlaniu sprawdzamy, czy w podstawkach pod doniczkami nie stoi woda. Na haczykach wbitych w konstrukcję oranżerii wieszamy lekkie zasłonki z przyszytymi na rogach elastycznymi pętelkami. Będzie można je przewieszać, zacieniając według potrzeby kolejne części oranżerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *