Ogrzewanie i klimatyzacja

Wkłady z lepszą wizją ognia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Lekkie, gotowe kominki, które można powiesić na ścianie lub podwiesić do komina, to ciekawa alternatywa dla wkładów kominkowych, które zawsze wymagają obudowania. Współczesny kominek nie musi być paleniskiem zamkniętym, z solidnym wkładem kominkowym i dużymi przeszklonymi drzwiczkami. Istnieje wiele atrakcyjniejszych i bardziej wyszukanych konstrukcji domowych urządzeń do rozpalania ogniska we wnętrzu.

Kominek
Kominek dwustronny; źródło: allegro.pl.

Kominek panoramiczny
Kominek z możliwością podziwiania żywego ognia; źródło: muratordom.pl.

W kominku o przeznaczeniu ozdobnym liczy się przede wszystkim konstrukcja, która pozwala na uzyskanie maksymalnego i niczym nie zakłóconego widoku żywego płomienia. W kominkach otwartych znaczenie widoku ognia jest tym większe, im większy otwór paleniska. W paleniskach zamkniętych – z wkładami kominkowymi – efektowne jest powiększenie powierzchni przeszklonej. W nowoczesnych markowych wkładach uzyskano to przez minimalizację grubości ramek szyby. Najnowsze tendencje w tej dziedzinie to eliminowanie ramek pionowych, czyli tzw. szprosów, we wkładach z szybami pryzmatycznymi i panoramicznymi, a ostatnio nawet we wkładach dwustronnych i trójstronnych, czyli z szybami z dwóch i trzech stron.

Nowoczesny kominek
Nowoczesny kominek w ścianie; źródło: kominki-godzic.pl.

Rozwiązaniem już znanym, ale chyba niedocenianym, jest  dwustronne przeszklenie wkładu. Zapewnia ono szczególne możliwości oglądania ognia, czyli wizję ognia, a przede wszystkim niespotykane możliwości aranżacji obudowy. Każda ze stron może być inaczej rozwiązana. Mogą się one uzupełniać pod względem stylu, bądź przeciwnie – kontrastować ze sobą. Taki kominek, umieszczony w ścianie dzielącej duże pomieszczenie (np. salon) na dwie części, może podkreślać ich odrębny charakter, jeśli na przykład jedna z nich jest przeznaczona na część gościnną, a druga na bibliotekę. Dzięki odmiennej aranżacji każdej ze stron takiego kominka możemy mieć wrażenie, że w domu są dwa kominki i w dodatku oba inne.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zagłosuj! )
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *