OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zieleń na parapecie

W kwitnącym wnętrzu

W kwitnącym wnętrzu

Tęsknotę za wiosną zaspokajają kwitnące w doniczkach rośliny – tulipany, krokusy, szafirki, hiacynty czy narcyzy. Póki na nasz balkon  czy taras na dobre nie zawita wiosna, można wiosenne rośliny ustawić w pokojach lub kuchni. Centra i sklepy ogrodnicze oraz kwiatowe giełdy oferują ogromny wybór roślin kwitnących wiosną. Doniczka z kwiatami niekoniecznie musi stać w każdym pokoju. Cięte pojedyncze narcyzy można trzymać w wazonach w miejscach, gdzie roślina posadzona w doniczce miałaby za mało światła. Wiosenny nastrój w domu tworzą też barwne prymule, np. pływające w talerzu napełnionym wodą.

Zapachy i kolory wiosny

Różowy hiacynt w doniczce
Różowy hiacynt w doniczce

Gdy tylko ciepłe promienie słońca trochę ogrzeją ziemię, rozpoczyna się piękny festiwal kwiatowy. Jednym z najcieplejszych, romantycznych kolorów kwiatów jest różowy. Jako pierwsze na różowo kwitną rośliny cebulowe. Jasne, różowoczerwone odcienie tulipanów Tulipa, hiacyntów Hyacinthus, pierwiosnków Primula, wczesnych cyklamenów Cyclamen coum i zawilców Anemone skutecznie rozpraszają uparcie utrzymujące się pozimowe smutki i likwidują przedwiosenne zmęczenie.

Białe hiacynty na tarasie
Białe hiacynty na tarasie

Ale wiosenne kwiaty to nie tylko zapierające dech w piersiach barwy, ale także piękne aromaty. Już pojedynczy hiacynt w doniczce może swym wiosennym zapachem wypełnić cały pokój. Aby kwiaty długo kwitły, rośliny należy kupować z pąkami i na noc przestawiać w chłodne miejsce. Warto zdawać sobie sprawę, że cebule wiosennych kwiatów dostępnych zimą i wczesną wiosną w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych zostały specjalnie przygotowane do wcześniejszego kwitnienia, podczas którego zużywają większość nagromadzonych w nich zapasów. Rośliny te umieszczone w mieszkaniu, nawet przy oknie, mają za mało światła, rosną więc słabo i gromadzą zbyt mało substancji pokarmowych w cebulach, by mogły zawiązać następne pąki kwiatowe. Dlatego nie nadają się do ponownego pędzenia. Trzeba je raczej posadzić w gruncie, gdzie odzyskają siły. Żeby co roku cieszyć się kwitnącymi roślinami w mieszkaniu, trzeba za każdym razem przeznaczać do tego nowe cebule (koniecznie duże i zdrowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.