OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

W angielskim stylu

Angielski ogródOgrody utrzymane w stylu angielskim wyglądają bardzo naturalnie. Są barwne, pełne tajemniczych zakątków, w których można odpocząć, oraz romantycznych budowli i rzeźb. Nie dajmy się zwieść pozorom – naturalny wygląd jest zaplanowany, a elementy architektury dobrane tak, by doskonale pasowały do całości.

Angielskie ogrody

Ogród w stylu angielskim
Sfera odpoczynku w ogrodzie angielskim, z fontanną i pergolą w tle

Ogrody angielskie były odpowiedzią na barokowe, geometryczne kompozycje charakterystyczne dla ogrodów francuskich. Na przekór tym sztywnym rygorom wprowadzono rabaty o nieregularnych kształtach. Tłem dla bujnej roślinności jest idealnie wypielęgnowany trawnik oraz drzewa i krzewy rosnące w grupach. Mile widziane są budowle stylizowane na ruiny, np. fragmenty muru. W ogrodzie angielskim możemy natknąć się na oczko wodne o naturalnym kształcie oraz fontanny. Wszędzie poustawiane są rzeźby ukryte pośród roślin. Stare, gliniane i ceramiczne naczynia służą doskonale jako pojemniki na kwiaty, dekoracje, a nawet fontanny. Wzniesienia terenu nie są wyrównywane, tylko wykorzystywane jako naturalne elementy krajobrazu. Wszystkie części ogrodu są połączone ścieżkami zbudowanymi z nieregularnych kamieni lub drewna. Aby całość wyglądała tak sielsko i naturalnie, trzeba troskliwie pielęgnować rośliny. Poszczególne gatunki nie zostały wybrane przypadkowo. Tworzą one przemyślane kompozycje. Oczywiście, zawsze musimy pozwolić naturze na pewne zmiany w opracowanym przez nas planie.

Cechy ogrodu angielskiego

  • Angielskie ogrody
    Ogród w stylu angielskim

    Nastrojowe pnącza – budynki, pergole i inne konstrukcje oplecione pnączami, np. różami, wprowadzają do ogrodu tajemniczy nastrój.

  • Fontanny i oczka wodne – szum płynącej wody pomoże ci się zrelaksować. Zbiorniki ukryte w różnych częściach ogrodu powinny wyglądać naturalnie i niebanalnie.
  • Elementy ogrodu wiejskiego – wyglądają, jakby leżały tu od dawna, choć ich ułożenie zostało zaplanowane. Konary i zużyte naczynia to piękne, naturalne ozdoby.
  • Zaciszne zakątki – ażurowe ogrodzenia i żywopłoty pomogą nam wydzielić sfery odpoczynku, gdzie z przyjemnością wypijemy popołudniową herbatę.
  • Nierówności terenu – małe wzniesienia wyglądają bardzo naturalnie. Z kamiennych płyt warto ułożyć stopnie, by ułatwić sobie przemieszczanie się po ogrodzie.
  • Poidełka dla zwierząt – w ogrodzie angielskim zwierzęta są mile widziane. Zadbaj o wodę dla nich, montując niewielkie zbiorniki.

W ogrodzie angielskim wszystkie elementy muszą tworzyć harmonijną całość. Powinny być różnorodne, aby wyglądały naturalnie, jednak ważne jest, żeby wpasowały się w określoną, romantyczną stylistykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.