OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Spadające igły sosny

Suche igły sosny

U schyłku lata i jesienią nasze obawy budzi opadanie igieł u iglaków, zwłaszcza sosen. Opadanie igieł z drzew i krzewów roślin iglastych może być spowodowane różnymi czynnikami – od niewłaściwych warunków glebowo-pokarmowych lub atmosferycznych (opady i temperatura), po infekcyjne, czyli działalność szkodników i choroby. Opadanie igieł w dużym nasileniu występuje zwłaszcza na świerku, sośnie i daglezji zielonej, w mniejszym na jałowcu, cisie, jodle i cyprysiku.

Najczęstsze przyczyny opadania igieł

Choroba sosny
Osutka sosny; źródło: wymarzonyogrod.pl.

Typowe dla końca lata i początku jesieni jest jesienne przebarwienie igieł, które występuje bardzo często na wielu gatunkach sosen. Co roku w drugiej połowie lata obserwuje się naturalne żółknięcie i opadanie dwuletnich i starszych igieł. U żywotników (tui) natomiast zamierają pojedyncze pędy, które przez dłuższy czas pozostają na krzewach. Opadanie igieł przebiega znacznie szybciej przy długotrwałej suszy i upale, natomiast przy niskiej temperaturze i opadach, proces ten trwa kilka tygodni i jest mniej zauważalny. W kolejnym roku sosna wytwarza ponownie nowe igły, które zapełniają ogołocone pędy.

Żółte igły sosny
Usychająca sosna; źródło: forum.muratordom.pl.

Żółknięcie, brązowienie, a następnie opadanie igieł może być rezultatem zalania systemu korzeniowego, które prowadzi do obumierania korzeni, co uniemożliwia zaopatrzenie rośliny w wodę i skutkuje wiosennym przesuszeniem części nadziemnej. Pod koniec lata na sosnach rosnących na glebach piaszczystych o niskiej zawartości składników pokarmowych, głównie magnezu i potasu, obserwuje się żółknięcie wierzchołków igieł. Wiosenne zastosowanie wieloskładnikowego nawozu (do nawożenia iglaków) zapobiega temu zjawisku.

Opadanie igieł może być także objawem wystąpienia chorób grzybowych, z których najczęstszą jest osutka sosny. Duże ilości opadów i wysokie temperatury latem powodują nasilenie występowania objawów. W tym przypadku zamierać mogą igły w różnych częściach korony. Wiosną pojawiają się na igłach poprzeczne, brązowe przebarwienia, następnie igły mogą zamierać i opadać w trakcie sezonu. Po stwierdzeniu objawów rośliny należy opryskiwać kilkakrotnie, co 7-14 dni, przemiennie fungicydami. Opadanie igieł może być również następstwem żerowania szkodników: mszycy świerkowej zielonej lub przędziorka sosnowca.