OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Słoneczna rabata

SłonecznikNic nie rozświetli tak ogrodu jak słonecznik! Słonecznik jednoroczny (Helianthus annuus), zwany też zwyczajnym, to tradycyjna ozdoba ogrodów, zwłaszcza tych wiejskich. Uprawia się ją od wieków. Jest niezwykle cenną rośliną. Z oleistych nasion powstaje wartościowy olej słonecznikowy. Ziarna to także świetny dodatek do potraw i zdrowa przekąska. Najsmaczniejsze są te świeże, dojrzałe, wyskubywane wprost z koszyczka, czyli kwiatostanu słonecznika.

Złocisty dar natury

Słoneczniki
Pomysł na słoneczniki przed domem

Roślina ta lubi żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę. Dlatego nigdy nie wysiewamy jej rok po roku w tym samym miejscu, a planując wysiew innych roślin po słoneczniku, należy zadbać o wzbogacenie gleby. Słonecznik swoim kwitnieniem zachwyca nas od lipca do października, będąc jednym z najbardziej wyrazistych akcentów lata. Rośnie silnie i bujnie, wykształcając mocny korzeń. By opóźnić kwitnienie i sprawić, żeby roślina się rozkrzewiła, należy uszczknąć jedną z pierwszych par liści. Kwiaty słonecznika to także źródło nektaru dla pszczół. Bardzo efektowne są gatunki słonecznika bylinowego.

Nasiona słonecznika jednorocznego mogą być białe, szare, czarne lub paskowane. Te czarne są zazwyczaj mniejsze i trudniej je wyłuskać, natomiast paskowane są grube i dorodne. To je najczęściej spotykamy w sklepach i skubiemy przed telewizorem. Ziarna słonecznika najlepiej wysiewać pod koniec kwietnia na głębokość 2-3 cm, gdyż mogą zostać wydziobane przez ptaki. Kiełkowanie odbywa się bardzo szybko. Już po kilku dniach możemy zobaczyć na powierzchni pęknięte skorupki. Związane główki słonecznika z czasem stają się coraz większe i cięższe. Jednak nie musimy ich dodatkowo zabezpieczać. Łodygi są tak mocne, że trudno je złamać. Jedynie ze względów estetycznych możemy je podeprzeć lub podwiązać. Pierwszą oznaką dojrzewania słonecznika jest usychanie i odpadanie płatków kwiatowych. Następnie wykruszają się drobne kwiatki przytwierdzone do ziaren. Najlepszą kontrolą jest delikatne wyskubywanie pojedynczych nasion i sprawdzanie stanu ich dojrzałości oraz twardości skorupki.

Słoneczniki
Plantacja słoneczników

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.