OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zielone aranżacje

Porządki na rabatach

RabatyCo należy robić, by rośliny nie przestawały kwitnąć? Jak porządkować rabaty? W jaki sposób usuwać połamane części roślin i jak sprawić, by kwiatowe grządki ciągle cieszyły nasze oczy? Co robić, by rabaty ciągle wyglądały zjawiskowo, mimo upałów albo ulewnych deszczy?

Porządkowanie rabat krok po kroku

  1. Pielęgnacja roślin
    Obcinanie uschniętych kwiatów

    Postaraj się usunąć chwasty, zanim zdążą wysiać się wokoło. Chwasty w pobliżu kwiatów zabierają im niezbędne do rozwoju składniki odżywcze.

  2. Obrywaj lub ścinaj kwiaty, które zwiędły. Dzięki temu zabiegowi roślina przeznaczy więcej energii na produkcję nowych pąków kwiatowych.
  3. Systematycznie zasilaj kwiaty potasową odżywką w płynie, żeby rośliny kontynuowały wzrost. Dolewaj ją do wody, którą nawadniasz ziemię.
  4. Podeprzyj wysokie byliny, żeby się nie pochylały albo zupełnie nie opadły. Dzięki temu będą również odporne na działanie silnego deszczu oraz wiatru.
Pielęgnacja kwiatów
Podlewanie i zasilanie kwiatów odżywką potasową

Częste zmiany pogody odbijają się na wyglądzie naszych grządek kwiatowych. Upalna pogoda i ulewne deszcze wyraźnie osłabiają rośliny. Trzeba zatem pomóc im odzyskać dobrą kondycję, żeby mogły kwitnąć jeszcze przez kilka tygodni. Jeśli mamy możliwość przedostania się w głąb naszej rabaty i umieszczenia tam tyczek podpierających, warto to zrobić. W innym przypadku zaleca się otoczyć grupy roślin palikami i obwiązać sznurkiem (tak, aby konstrukcja tworzyła kształt trójkąta), żeby kompozycja nasadzenia odzyskała swój kształt. Trzeba także wyciąć wszystkie połamane lub zniszczone łodygi, aby nie gniły na rabacie i nie stały się pożywką dla pleśni.

Pamiętajmy też o dokładnym usuwaniu chwastów, które mogą się ukrywać między naszymi kwiatami. Należy je wyrwać, zanim zdążą zakwitnąć i wysiać się. Obrywanie zwiędłych kwiatów zadziała na rośliny stymulująco. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pozwoli zapobiec produkcji nasion, która jest dla rośliny sygnałem, że czas tworzenia kwiatów dobiegł końca. Obrywanie kwiatów spowoduje przedłużenie kwitnienia o co najmniej kilka tygodni. Nie zapominajmy też o nawożeniu. Sięgnijmy po rozpuszczalną, wysoko potasową odżywkę w płynie. Dodajmy ją do wody, którą podlewamy rośliny. Dzięki temu nasze okazy będą się zdrowo rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.