akcesoria ogrodowe OGRÓD

Opryskiwacze ogrodowe

OpryskiwaczAktualnie niemal każdy ogrodnik stosuje środki ochrony roślin i nawet, jeśli nie są to sztuczne pestycydy, to przynajmniej ekologiczne wywary, wyciągi albo gnojówki. W tym aspekcie przydaje się opryskiwacz ogrodowy, który umożliwia sprawne, równomierne rozpylanie środków. Rynek oferuje bardzo wiele rodzajów opryskiwaczy, które różnią się mechanizmem działania, pojemnością, materiałami, z jakich je wykonano oraz oczywiście ceną. Jak można podzielić opryskiwacze ogrodowe?

Rodzaje opryskiwaczy

Opryskiwacz
Opryskiwacz ręczny ciśnieniowy

Opryskiwacz to urządzenie, które wykorzystuje się podczas zabiegów ochrony roślin, zraszania i nawożenia. Przydaje się nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także na tarasach, balkonach, sadach i w uprawie roślin doniczkowych w mieszkaniu. Kupując opryskiwacz odpowiadający naszym preferencjom, zwracajmy uwagę na jego parametry techniczne, sposób pracy i cenę. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje opryskiwaczy:

  1. opryskiwacz ręczny,
  2. opryskiwacz naramienny,
  3. opryskiwacz plecakowy,
  4. opryskiwacz wózkowy.
Opryskiwacz
Opryskiwacz plecakowy; źródło: gardena.com.

Opryskiwacz ręczny – najmniejszy i najtańszy. To urządzenie można kupić w granicach 10-50 zł. Obsługujemy je, trzymając bezpośrednio w dłoniach. Zbiornik opryskiwacza ręcznego może pomieścić 0,5-2 l cieczy, co wystarcza zwykle do opryskania niewielkich, pojedynczych roślin uprawianych w domu albo na balkonie. Można nimi zraszać liście roślin albo wykonywać prace domowe, jak np. zraszanie ubrań przed prasowaniem. Wyróżnia się opryskiwacze ręczne pulsacyjne (rozpylenie cieczy następuje tylko, gdy naciskamy dźwignię) oraz opryskiwacze ręczne ciśnieniowe (wyposażone w pompę, rozpylanie cieczy następuje również, gdy dźwignia powraca do swojej pierwotnej pozycji).

Opryskiwacz naramienny – zawieszamy na ramieniu za pomocą specjalnego paska. Zbiornik ma większą pojemność (do 12 litrów), dzięki czemu możemy opryskać więcej roślin. Warto pamiętać, że taki zbiornik wypełniony środkiem będzie dość ciężki. W opryskiwaczach naramiennych powietrze jest wtłaczane do zbiornika poprzez wciskanie trzymanego w ręku uchwytu pompy. W opryskiwaczach naramiennych ciecz wydostaje się przez dyszę przymocowaną do lancy. Kupując opryskiwacz, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz możliwość regulacji dyszy.

Opryskiwacz plecakowy (tutaj) – podobny do naramiennego, ale nakłada się go jak plecak, przez co poruszanie się z nim jest bardziej wygodne. Na rynku dostępne są opryskiwacze plecakowe o pojemności od 12 do nawet 20 litrów. Świetne do pracy na dużych powierzchniach.

Opryskiwacz wózkowy – najbardziej zaawansowany i najdroższy. Nie wymaga dźwigania. Ma dużą pojemność (60-90 litrów). Przeznaczony do pracy na znacznych powierzchniach, np. w wielkich sadach.