OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zieleń na parapecie

O pelargoniach słów kilka…

O pelargoniach słów kilka…

Kiedy geranium nie jest geranium? Kiedy jest pelargonią? Nazwy tych roślin są często mieszane, pomijając fakt, że rośliny należą do dwóch różnych rodzajów. Znanymi domowymi i klombowymi roślinami są, botanicznie rzecz biorąc, Pelargonium. Dzielą się one na trzy grupy: bluszczolistne, ogrodowe (rabatowe) i domowe. Pelargonie bluszczolistne zawsze są pnące. Pelargonia domowa ma proste zielone liście o ząbkowanych brzegach, natomiast ogrodowe mają na liściach brązowe lub kasztanowe strefy. Geranium, czyli bodziszek, obejmuje kilka rosnących dziko rodzimych gatunków.

Pelargonie – ozdoba tarasów, balkonów i ogrodów  

Dekoracja ogrodowa z wykorzystaniem różowych pelargonii
Dekoracja ogrodowa z wykorzystaniem różowych pelargonii

Kiedy kupujemy pelargonie, szukamy silnych okazów z jednym, dwoma pączkami kwiatowymi już otwartymi, abyśmy mogli zobaczyć i wybrać kolor. Pozostałe kwiaty powinny być w pąkach, co gwarantuje lepszą aklimatyzację w nowym miejscu i dłuższe kwitnienie. Można zaoszczędzić pieniądze, wysiewając ogrodowe pelargonie z nasion. Pod koniec lutego wysiewamy nasiona do pojemników z podłożem na bazie torfu. Pozostawiamy je do wschodów w rozsadniku albo w wietrzonej szafce. Jak tylko pojawią się pierwsze pędy, przenosimy tacę do dobrze oświetlonego miejsca, gdzie temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Kiedy pojawią się pierwsze liście, rozsadzamy siewki do doniczek o średnicy 8 cm. Kiedy rośliny rozwiną się, zwiększamy ich krzewistość przez oberwanie czubków młodych pędów.

Czerwone pelargonie w taczce
Czerwone pelargonie w taczce

Dojrzałe pelargonie powinno się uprawiać w doniczkach o średnicy nie większej niż 13 cm. Nie używamy większych, ponieważ rośliny zwiększą produkcję liści kosztem kwiatów. Warto też pamiętać, że pelargonie są bardzo podatne na uszkodzenia spowodowane przez mróz. Zanim wystawimy je na dwór, należy się upewnić, czy mrozy na pewno nie wrócą. Ponadto pelargonie nie lubią nadmiernego podlewania. Należy je podlewać tylko wtedy, gdy powierzchnia kompostu jest sucha. Gdy chcemy, by roślina zwiększyła produkcję kwiatów, możemy do wody dodać trochę nawozu do pomidorów, stosując się do instrukcji na jego opakowaniu.

Najlepsze pelargonie do wiszących koszyków i skrzynek okiennych to mieszańce z pierwszego pokolenia odmian kaskadowych, takich jak Breakaway Red i Breakaway Salmon. Obie odmiany produkują kwiaty przez całe lato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.