OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Niezrównana szałwia

Niezrównana szałwiaCoraz więcej egzotycznych gatunków szałwii uprawianych jest w doniczkach. Szałwia obejmuje około 900 gatunków, występujących niemal na całym świecie. Cechą charakterystyczną całego rodzaju są piękne, często flauszowate kwiaty wargowe. U szałwii błyszczącej Salvia splendens i szałwii z gatunku Salvia coccinea mają one kolor ognistoczerwony, u gatunku Salvia guaranitica są fioletowoniebieskie, natomiast u gatunku Salvia farinacea pokryte srebrzystym nalotem. Poza Salvia guaranitica, którą można zimować w mieszkaniu na chłodnym stanowisku jako roślinę doniczkową, poszczególne gatunki wysadza się każdego roku na nowo, gdy w maju po zimnych ogrodnikach nie występują już przymrozki. Od marca szałwię można wysiewać z nasion.

Kolorowe przykwiatki i pachnące liście

Salvia coccinea 'Spanish dancer'
Salvia coccinea 'Spanish dancer’

Gatunkiem, który zamiast ładnych kwiatów posiada kolorowe przykwiatki, jest Salvia viridis. W zależności od odmiany wyróżniają się one albo białym, albo różowym, albo niebieskim kolorem. Kolorowe liście mają również wieloletnie, zimotrwałe odmiany szałwii lekarskiej Salvia officinalis. Odmiana ‘Icterina’ ma liście dwubarwne (żółto-zielone), natomiast ‘Tricolor’ trójbarwne. To jednak nie wszystko – ich liście roztaczają aromatyczną woń, zbliżoną do odurzającego zapachu kamfory.

Charakterystyczny zapach ma także szałwia omszona Salvia nemorosa i szałwia muszkatołowa Salvia sclarea. Ta ostatnia ma zapach gałki muszkatołowej i wyróżnia się jasnofioletowymi lub różowymi kwiatami. Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych ziele można wykorzystywać na herbatki przynoszące ulgę w kaszlu oraz na płukanki przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. W ziołolecznictwie spore znaczenie mają też szałwia czerwonokorzeniowa oraz szałwia grecka.

Poszukującym bardziej owocowego zapachu do ozdobnych ogrodów doniczkowych polecamy odmiany wrażliwe na zimno, które latem wystawiane są na zewnątrz, a zimą wstawiane na powrót do mieszkań. Warto na przykład zwrócić uwagę na niektóre odmiany kwitnące na czerwono, które w wielu przypadkach pachną silnie ananasem, jak np. Salvia elegant ‘Honey Melon’, Salvia rutilans i Salvia gregii.

Szałwia łatwa w pielęgnacji

Szałwia uprawiana w doniczce
Szałwia uprawiana w doniczce

Szałwia zaskakuje łatwą pielęgnacją. Nawet jeśli uprawy doniczkowe wymagają troskliwszej opieki niż uprawy rabatowe, stawiane przez rośliny wymagania nie są niczym nadzwyczajnym. Gatunki niższe powinno się zasilać co dwa tygodnie, natomiast gatunki wyższe – co tydzień. W tym celu można stosować uniwersalne nawozy dla roślin doniczkowych.

Szałwię podlewa się w dużych odstępach czasowych, ale za to obficie. Rośliny tolerują wodę wapienną. Substrat do sadzenia należy przygotować , mieszając ziemię do kwiatów ze żwirkiem lub keramzytem w proporcji 1:3, dzięki czemu podłoże będzie lepiej przepuszczać wodę. Rośliny należy eksponować w pełnym słońcu – wtedy liście rozwiną pełen aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.