OGRÓD rośliny rośliny ogrodowe

Nadobne nagietki

Nadobne nagietkiNagietek lekarski to bardzo dobrze znana roślina ozdobna i zielarska. Prawdopodobnie pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Już w starożytnym Egipcie stosowano go do zabiegów odmładzających i upiększających ciało. Płatki kwiatowe nagietka służyły do ozdabiania i barwienia potraw. Jako roślina ozdobna często wysiewany jest na jednorocznych rabatach – z racji swoich pięknych wyrazistych kwiatów.

O nagietku słów kilka

Nagietek lekarski jest ważną rośliną leczniczą od dawna stosowaną w medycynie hinduskiej, arabskiej i greckiej. W Europie uprawiany był jako roślina ozdobna od połowy XII wieku. Obecnie w celu uzyskania surowca dla lecznictwa nagietek lekarski uprawiany jest na całym świecie, także w Polsce. Nagietki są roślinami jednorocznymi. Mają wzniesione, rozgałęzione i łamliwe łodygi sięgające do 50 cm wysokości. Liście dolne są łopatkowate, zaś górne – lancetowate. Cała roślina pokryta jest delikatnymi lepkimi włoskami i ma charakterystyczny zapach. W połowie lipca pojawiają się kwiatostany w typie koszyczka o języczkowatych na obwodzie i rurkowatych w środku kwiatach. Obecnie spotyka się różne odmiany nagietków, różniące się od siebie budową i barwą kwiatów – od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej. Do celów leczniczych i kosmetycznych najcenniejsze są odmiany o intensywnie pomarańczowej barwie koszyczków.

Pomarańczowe nagietki wzdłuż ogrodowej ścieżki
Pomarańczowe nagietki wzdłuż ogrodowej ścieżki

Nagietki w ogrodzie

Nagietki w ogrodzie na rabacie jednorocznej tworzące podłużną kępę

Nagietki lubią stanowiska ciepłe i nasłonecznione, słabo kwitną w miejscach zacienionych. Uprawa nagietka lekarskiego udaje się nawet na słabych, piaszczystych glebach, jednak na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej rośnie bujniej i wydaje więcej dorodniejszych kwiatów. Nasiona nagietka sieje się wprost do gruntu od początku kwietnia do połowy czerwca. Nasiona wschodzą po około dwóch tygodniach od wysiewu. Nagietki bardzo często rozsiewają się same. Należy je wysiewać na rabatach jednorocznych w postaci jednobarwnych kęp lub jako sezonową roślinę obwódkową. Nagietki w ogrodzie spełniają również rolę roślinnej pułapki na mszyce (roślina miododajna). Jeżeli dokładnie zaobserwujemy kwiaty nagietka, to pełnią one też pewną rolę barometru: w godzinach rannych płatki ułożone równolegle do ziemi są oznaką, że nie będzie padać deszcz.

1 thought on “Nadobne nagietki

  1. Nagietki to jedne z moich ulubionych kwiatów. Sama mam ich dość sporą ilość w swoim ogrodzie. Wyglądają pięknie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.