OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe werandy i balkony zieleń na parapecie zielone aranżacje

Majeranek ogrodowy

MajeranekMajeranek ogrodowy (Origanum majorana) jest rośliną roczną lub dwuletnią, wysokości 30-50 cm. Ma małe, jajowate liście. Białawe lub lila kwiaty są zebrane w nibyokółki otoczone liśćmi przykwiatowymi (podsadkami) i tworzą podbaldachy na szczytach pędów. Cała roślina jest owłosiona. Majeranek występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, uprawia się go w Hiszpanii, na Węgrzech, a także w Polsce.

Właściwości majeranku

Majeranek
Origanum majorana

Zbiór rozpoczyna się po pojawieniu się pąków kwiatowych. Z ziela, poprzez destylację z parą wodną, otrzymuje się olejek eteryczny, nazywany olejkiem majerankowym. Olejek ten, o zabarwieniu żółtym lub żółtawozielonym, ma przenikający, mocno kamforowy zapach, przypominający aromat kardamonu. Majeranek jest zalecany w postaci naparu, proszku, nalewki lub olejku eterycznego.

Olejek majerankowy
Olejek majerankowy

Od wieków majeranek ogrodowy był nie tylko smaczną przyprawą, ale także cenioną rośliną leczniczą. W średniowieczu wierzono, że ziele chroni przed skorpionami i leczy rany po ich ukąszeniu. Dziś przypuszcza się, że majeranek opóźnia proces odkładania się w mózgu betaamyloidów – głównego czynnika wywołującego chorobę Alzheimera. Majeranek jest uznanym środkiem przeciw biegunce. Ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jest często stosowany w stomatologii. Wyciąg z ziela majeranku ma działanie wiatropędne i żółciopędne, także przeciwwirusowe. Olejek majerankowy działa przeciwbakteryjnie i owadobójczo. Zewnętrznie zaleca się stosowanie olejku majerankowego w bólach stawów oraz do płukania jamy ustnej w wypadku aft. Stosowanie majeranku nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków.