OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Lawenda wąskolistna

LawendaLawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia) inaczej jest nazywana lawendą prawdziwą albo lekarską. Roślina ta jest wiecznie zielonym półkrzewem pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego. Jej pędy są sztywne i mocno rozgałęzione (60 cm wysokości), a równowąskie lub podłużnie lancetowate liście biało omszone. Drobne kwiaty lawendy wąskolistnej są zebrane w kłosokształtne kwiatostany. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na 4 rozłupki.

Surowiec leczniczy

Lavandula angustifolia
Lawenda wąskolistna w ogrodzie

Surowcem leczniczym lawendy jest kwat. Kwiatostany zbiera się w drugim roku uprawy, na początku kwitnienia. Aby uzyskać olejek eteryczny (olejek lawendowy), suszy się je lub poddaje destylacji. Suszone kwiaty są rozdrabniane na proszek (do preparatów w kapsułkach) lub stosowane w postaci naparów bądź wyciągów alkoholowych.

Suszone kwiaty zawierają do 3% olejku lawendowego (świeże do 1%), garbniki, trójterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany i związki mineralne. Olejek zawiera głównie linalol i jego ester – octan linalolu. Olejek lawendowy działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, obniża ciśnienie tętnicze, działa również uspokajająco (łagodzi stany niepokoju, nadmierną nadpobudliwość okresu menopauzy, ułatwia zasypianie). Podobnie jak inne olejki eteryczne, zawsze powinien być stosowany z rozwagą, szczególnie jeśli jest przyjmowany doustnie. Lawendy nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Przed rozpoczęciem aromaterapii olejkiem lawendowym należy zasięgnąć porady lekarza.