OGRÓD rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Kwietnik czy rabata?

Kwietnik czy rabata?Kompozycje te można określić jako podobne, choć mają bardzo dużo cech różniących. Niewątpliwie zarówno kwietnik, jak i rabata, kojarzą się z pięknymi kwiatami. Jednak są to zupełnie inne typy kompozycji. Podstawową różnicą jest długość okresu dekoracyjności i rodzaj zastosowanych roślin. Co to jest kwietnik, a co to jest rabata? Jak odróżnić rabatę od kwietnika? Jakie rośliny najlepiej nadają się na te dwa typy kompozycji? O czym pamiętać, zakładając rabatę albo kwietnik? Przeczytaj tekst poniżej, a rozwiejesz swoje wątpliwości i dowiesz się podstawowych informacji o zakładaniu rabat kwiatowych.

Kwietniki

KwietnikKwietnikiem określa się założenie sezonowe – tworzone na jeden sezon, a nawet zmieniane kilka razy w roku. Zatem podstawą kwietnika będą rośliny sezonowe. Wiosną sadzi się na kwietnikach rośliny dwuletnie, np. bratki, stokrotki, niezapominajki lub jesienią także rośliny cebulowe zimujące – tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy, szachownice. Po 15 maja zmienia się rośliny na kwitnące przez całe lato jednoroczne – aksamitki, szałwie, żeniszki, begonie stale kwitnące lub wieloletnie niezimujące w gruncie – dalie, pacioreczniki, pelargonie rabatowe, starce popielone, koleusy, irezyny, alternantery. Rośliny te pozostawia się do przymrozków albo we wrześniu zmienia się na chryzantemy czy ozdobne kapusty. Wszystkie rośliny kwietnikowe powinny odznaczać się obfitym i długim kwitnieniem albo dekoracyjnymi liśćmi. Wyjątek stanowią jedynie wiosną kwitnące rośliny cebulowe, które krótko kwitną, dlatego łączy się je często z roślinami dwuletnimi. Na kwietniku tworzy się atrakcyjne wzory. Ostatnio także upraszcza się kompozycje, proponując tylko jeden gatunek kwiatów.

Rabaty

Kwiaty przy domuRabata jest kompozycją wieloletnią i ma zachować walory ozdobne przez wiele sezonów. Dlatego sadzi się na niej przede wszystkim byliny, czasem również krzewy, a dla urozmaicenia kolorystycznego mogą być też wprowadzane w niewielkich ilościach wiosną rośliny dwuletnie i cebulowe, a latem jednoroczne i trwale niezimujące w gruncie, również te o atrakcyjnych kolorach i kształtach liści.

  • Kwietnik – kompozycja sezonowa, dominują rośliny jednoroczne i dwuletnie, wyższe koszty utrzymania.
  • Rabata – kompozycja wieloletnia, dominują byliny, niższe koszty utrzymania.

RabatyNie dajmy się zatem wyprowadzić w pole, słysząc termin „rośliny rabatowe”. W potocznym języku odnosi się on do roślin jednorocznych, które stanowią podstawę kwietnika, a tylko w niewielkim stopniu są stosowane na rabacie. Nawet roślina ukryta pod nazwą polską „pelargonia rabatowa” jest sadzona na kwietniku, a nie na rabacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.