OGRÓD rośliny rośliny ogrodowe

Kwiaty, które leczą

Nagietek lekarskiKwiaty znane są nam przede wszystkim jako ozdoby ogrodów, cieszące paletą barw  i zapachem. Wiele z nich, poza walorami dekoracyjnymi, ma również cenne właściwości lecznicze. Niektóre rośliny ozdobne, jak ślazówka turyńska, farbownik lekarski i ogórecznik lekarski, zajmowały w ziołolecznictwie ludowym szczególne miejsce ze względu na lecznicze i pielęgnacyjne oddziaływanie na skórę. Leczono nimi czyraki, wysypki, stany zapalne skóry oraz zmiany po ukąszeniach owadów. Rośliny te do dziś wchodzą w skład kremów i maści pielęgnacyjnych.

Lecznicze kwiaty

Malwa czarna
Malwa czarna; źródło: galeria.swiatkwiatow.pl.

Do roślin ozdobnych, których kwiaty mają zastosowanie w fitoterapii, zalicza się również: nagietek, nasturcję, pysznogłówkę, malwę, dziewannę, a także bratek ogrodowy, który ma podobne właściwości lecznicze jak fiołek. Nagietek lekarski dostarcza cennego surowca, którym są kwiaty języczkowate lub całe koszyczki kwiatowe. Właściwości lecznicze mają jednak tylko pomarańczowe kwiaty nagietka. Napary z jego kwiatów stosuje się zewnętrznie w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej, gardła, w oparzeniach skóry spowodowanych słońcem, trudno gojących się ranach oraz pomocniczo w dolegliwościach kobiecych.

Dziewanna
Dziewanna wielkokwiatowa; źródło: kolo-pszczelarzy.pl.

W fitoterapii wykorzystuje się świeże lub suche ziele nasturcji ogrodowej – kwiat i liść do przygotowania wyciągów wodnych, octowych, alkoholowych i syropów. Nasturcja wykazuje właściwości przeciwskurczowe, antyseptyczne i wykrztuśne. Działa dezynfekująco na układ moczowy i pokarmowy. Przypisuje się jej również działanie antynowotworowe. Związki śluzowe zawarte w kwiatach malwy czarnej mają działanie przeciwzapalne, osłaniające i powlekające w nieżytach górnych dróg oddechowych i przy zapaleniu błon śluzowych. Zewnętrznie napar z kwiatów jest używany do płukania gardła oraz do okładów i przemywań w niektórych schorzeniach skórnych. Polecany jest także do leczenia stanów zapalnych oczu.

Kwiaty dziewanny wielkokwiatowej wykazują działanie przeciwzapalne, odkażające, osłaniające na błony śluzowe, wykrztuśne, ściągające, przeciwskurczowe, moczopędne i napotne. W fitoterapii stosuje się napary w schorzeniach górnych dróg oddechowych, trudnościach w odkrztuszaniu, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i pęcherza moczowego. Lecznicze właściwości ma wiele kwiatów. Niektóre rosną blisko nas.