OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Kwiaty, jakich mało

PassifloraSam fakt, że rodzaj Passiflora obejmuje około 450 gatunków, a do tego należy jeszcze doliczyć niezliczoną liczbę odmian, czyni z męczennicy pnącze jedyne w swoim rodzaju, zdobiące tarasy, parapety mieszkań, ogrody zimowe oraz rabaty. Pojemniki do uprawy passiflory powinny być dosyć obszerne i wyposażone w kratkę podporową. Rośliny lubią ciepło, dlatego eksponuje się je w pełnym słońcu i na stanowiskach osłoniętych od wiatru. To, jak długo pozostaną na wolnym powietrzu, zależy od temperatury; przestawia się je w ciepłe miejsce, gdy słupek rtęci spada poniżej pięciu kresek, bardziej wrażliwe gatunki i odmiany muszą się rozwijać w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Męczennicę podlewa się umiarkowanie tak, aby nie dopuścić do przemoczenia bryły korzeniowej. Latem zasila się ją nawozem raz w tygodniu.

Męczennica w ogrodzie

Passiflora
Męczennica – pasjonujący kwiat

Gatunki zimotrwałe, tolerujące temperaturę piętnastu stopni poniżej zera, można wysadzać bezpośrednio do gruntu, o ile stanowisko jest osłonięte od wiatru. Do takich roślin zalicza się m.in. męczennica błękitna. Gatunki te wykorzystuje się do dekorowania pergoli, altanek, bramek wejściowych i płotów. A jeśli w ciągu pierwszych trzech lat uprawy będziemy je odpowiednio osłaniać przed mrozem, na przykład świerkowymi gałązkami lub liśćmi, to w razie przypadkowego przemarznięcia pędów zimą, wiosną i tak wykształcą się nowe. Podłoże do uprawy powinno być przepuszczalne.

Męczennica może też być uprawiana w warunkach domowych. Na jasnych parapetach świetnie spisują się niskie, ale od samego początku bujnie kwitnące gatunki, takie jak Passiflora biflora czy Passiflora citrina. Spora część gatunków wykształca smaczne, słodko-kwaskowe owoce. Doliczono się około 60 gatunków, spośród których bodaj największe znaczenie ma męczennica jadalna. Owoce wykształca też męczennica olbrzymia oraz gatunek Passiflora alata.

Kwitną, owocują, pachną i dekorują

Passiflora
Pnącze passiflory na drabince

Najlepszych zbiorów należy się spodziewać w uprawie pod szkłem. Bo choć teoretycznie mogą też owocować gatunki uprawiane na wolnym powietrzu, to w naszym klimacie nie należy sobie zbyt dużo obiecywać. Kwiaty nie mogą być zapylone własnym pyłkiem, dlatego warto od razu posadzić kilka roślin. Kwiaty męczennicy są zadziwiające. Niektóre są imponująco duże i bardzo ciekawie zbudowane. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub w niewielkich gronach w pachwinach liści. Pachną i odurzają swoim zapachem od czerwca do października, chociaż ich kwiaty utrzymują się zaledwie jeden dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.