OGRÓD rośliny rośliny ogrodowe

Co to jest kalendarz fenologiczny?

Co to jest kalendarz fenologiczny?Nasz kalendarz rozróżnia cztery podstawowe pory roku – wiosnę, lato, jesień, zimę. Fenologiczny kalendarz przyrody zna ich dziesięć, co wynika z obserwacji faz życia roślin (a także zwierząt), które zależą od pogody i sezonowych zmian klimatycznych. Właśnie klimat powoduje, że fonologiczne pory roku, oprócz zimy, zaczynają się w Suwałkach („polski nizinny biegun zimna”) później niż w Legnicy. Jak nazywają się poszczególne pory w kalendarzu fenologicznym?

Fazy cyklu rozwojowego przyrody

Kwitnąca lipa jako zwiastun pełni lata.
Kwitnąca lipa jako zwiastun pełni lata.

Spróbujmy przez wiele lat notować, jak zmieniają się naturalne pory roku. W ten sposób dobrze poznamy warunki klimatyczne panujące w naszych okolicach i będziemy lepiej potrafili określić właściwe terminy wykonywania różnych prac ogrodowych. Położenie geograficzne Polski sprawia, że pogoda jest dosyć zmienna. W poszczególnych latach mogą wystąpić nawet kilkunastodniowe różnice w terminach rozpoczęcia pór roku. Warto więc poznać rośliny, których owoce, kwiaty lub liście wyznaczają nadejście jednej z dziesięciu pór roku z kalendarza fenologicznego. Rośliny wskaźnikowe to charakterystyczne dla każdej pory roku gatunki roślin.

  1. Przedwiośnie – zaczyna się wraz z zakwitaniem leszczyny, przebiśniegu lub podbiału. Średnia temperatura powietrza wzrasta powyżej 2,5⁰ Celsjusza.

    Dojrzewające gruszki zapowiadają wczesną jesień.
    Dojrzewające gruszki zapowiadają wczesną jesień.
  2. Wczesna wiosna – początek kwitnienia forsycji, wierzby, mniszka i wiśni.
  3. Pełnia wiosny – kwietnie jabłoń, kasztanowiec i lilak.
  4. Wczesne lato – pełnia kwitnienia traw łąkowych, czarnego bzu. W lasach dojrzewają poziomki, a w ogrodach truskawki.
  5. Pełnia lata – zaczyna kwitnąć lipa, początek dojrzewania wiśni.
  6. Późne lato – dojrzały żyto i owies.
  7. Wczesna jesień – dojrzewają gruszki i czarny bez, kwitnie wrzos i zimowit.
  8. Pełnia jesieni – opadają dojrzałe owoce i zmieniają barwę liście buku, dębu oraz kasztanowca.
  9. Późna jesień – opadają liście brzozy i kasztanowca.
  10. Zima – średnia temperatura powietrza spada poniżej 2,5⁰ Celsjusza, kwitnie ciemiernik.

Warto pamiętać, że ze względu na położenie geograficzne i wysokość terenu nad poziomem morza początek fenologicznej pory roku jest zmienny. Znajomość kalendarza fenologicznego pomoże nam właściwie rozplanować prace w ogrodzie lub na balkonie, wybrać odpowiednie dla danej pory krzewy i kwiaty ogrodowe (zobacz rośliny i kwiaty ogrodowe w Nomi; ja znalazłam w ofercie piękne wrzosy i już je widzę na swoim tarasie – pięknie będą wyglądały w białych doniczkach:)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.