OGRÓD ogrody i trawniki

Cenna ziemia liściowa

Liście na kompostCo zrobić jesienią z liśćmi? Czy można je spalić? Nie palmy liści! Liście opadające jesienią z drzew stanowią doskonały surowiec na kompost. Można je kompostować same lub połączyć z innymi odpadami organicznymi i w ten sposób uzyskać uniwersalny, doskonały kompost. Jak powstaje cenna ziemia liściowa?

Co z liśćmi jesienią?

Jesienne liście
Grabienie liści na kompost; źródło: wymarzonyogrod.pl.

Nie wszystkie liście szybko się rozkładają. Liście niektórych gatunków drzew (na przykład: dąb, buk, olcha, orzech) posiadają zbyt dużo garbników oraz fenoli. Związki te hamują rozwój bakterii i grzybów i dlatego rozkładają się znacznie dłużej (nawet do trzech lat). Powinny być kompostowane w oddzielnym pojemniku.

Kompost z liści
Liściowy kompostownik; źródło: ogrod.krakow.pl.

Najszybciej rozkładają się liście drzew i krzewów owocowych, ozdobnych, liście brzozy, kolonu, grabu. Najlepiej, aby liście były rozdrobnione. W pryzmie liście układa się cienkimi warstwami, przemiennie z innymi odpadami. Warto też dodać warstwę dojrzałego kompostu. Przy suchej jesieni kompost polewamy wodą. Na zimę stos okrywamy słomą. Wiosną można dodać stymulatory kompostowania.

Liście kompostowane oddzielnie dają ziemię liściową. Proces przemiany liści w próchnicę liściastą trwa jedna w tym przypadku znacznie dłużej niż przy odpadach mieszanych. Ziemia liściowa jest dobrym podłożem do produkcji rozsad. Wymieszana z innymi substancjami pozbawionymi wapnia nadaje się do większości gatunków roślin.